Seviye ve sıcaklık kontrol sistem tasarımı
The design of level and temperature control system
  1. Tez No: 23200
  2. Yazar: SEYFETTİN SİNAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünyamızda artık ölçümlerle ilgili sonuçları almak, bunları değerlendirmek ve kontrol etmek bilgisayarlarla veya |ip lerle yapılmaktadır. Bu yolla alınan bilgiler daha hisli, daha kolay ve kıyaslama imkanı getirmektedir. Bu sebeplede istenen otomasyon sağlanmaktadır. Bu çalışmada bir tanktaki sıvının seviye ve sıcaklık kontrolü incelenecektir. Bunun için bir analog interface dev resi ve RS 232 portu kullanarak kontrol yapılacaktır. Birinci bölümde tank kontrol devresinin teşkili, RS 232 portu, 12 bit'lik nPD 7002 ve AY3-1015 (UART) devresi hakkında temel bilgiler verilmiştir. ikinci bölümde seviye ve sıcaklık ölçüm metodları ile teorileri açıklanmıştır. üçüncü bölümde kontrol sisteminin donanım ve yazılımları verilmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the results' about measurements and their applications have been achieved by computers and uP "s. Those enable us to get results quickly in addition to have a chance to compare the data. Thus the automation can be achieved. in this study the height and the heat of the liquid in a tank has been observed. An Analog Interface and BS 232 porte have been used. In section 1 a general information about the integrated circuit RS 232 porte uPD 7002 of 12 bit and AY3-1015 circuit has been given. In section 2 the theories and the methods about the heat and the height of the liquid have been explained. In section 3 The structure of the cheek up system has been explained. In section 4 The results of the study have been given.