Effects of water components on the photocatalytic and ozone oxidation of oxytetracycline antibiotic
Oksitetrasiklin antibiyotiğinin fotokatalitik ve ozon oksidasyonunda su bileşenlerinin etkisi
- Tez No: 232140
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Antibiyotikler insan ve hayvan hastalıklarının tedavisinde ve hayvan yetiştirilmesini desteklemek amacıyla yaygın olarak kullanılırlar. Organizmaya uygulanan antibiyotikler %90'a varan oranları vücuttan atılırlar. Bu nedenle, çevredeki antibiyotik kirliliğinin ana kaynağını teşkil eden insan ve hayvan dışkısı yüksek miktarda antibiyotik içerebilir. Konvansiyonel artıma yöntemlerinin bu kirleticilerin giderilmesinde yetersiz olmasından dolayı, microorganizmaların antibakteriyel direnç kazanmasına neden olan antibiyotik kirliliğinin kontrolünde alternatif arıtım metodları gerekmektedir.Bu çalışmada, fotokatalitik ve ozon oksidasyon prosesleri ile sulu çözeltide bulunan bir tetrasiklin (TC) grubu antibiyotiğin farklı deney şartlarında arıtılması incelenmiştir. 0.1 mM antibiyotik, ozon oksidasyon ile birkaç dakikada tamamen giderilirken, aynı sonucun fotokatalitik oksidasyonda elde edilmesi için 60 dakika gerekmiştir. Her iki oksidasyon prosesinde pH 7 değerinde daha yüksek antibiyotik oksidasyonu elde edilmiştir. Su bileşenlerinin antibiyotik arıtım verimi etkilerini incelemek amacıyla fotokatalitik ve ozon oksidasyonu Ca2+, HCO3-, NO3-, PO43-, SO42-, Cl- iyonları, ve humik asit'in, varlığında gerçekleştirilmiştir. Su bileşenlerinin fotokatalitik ve ozon oksidasyon verimlerini düşürdükleri saptanmıştır. Fotokatalitik reaksiyon hızı, su bileşeni olarak çözeltiye eklenen anyonların hidroksil radikali tutma reaksiyon hız sabitlerine bağlı olarak azalmış, ancak ozon oksidasyon prosesinde bu ilişki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Antibiotics are widely used to treat diseases in human and animals and to improve growth efficiency of animal. Antibiotics applied to the organism can be excreted up to 90 %. Therefore, human and animal excreta can contain high amount of antibiotics that constitute the main source of antibiotic pollution in the environment. Since the conventional treatment methods are inefficient for the removal of them, alternative treatment methods are necessary to control antibiotic pollution, which mainly causes the development of antibacterial resistance in microorganisms.In this study, photocatalytic and ozone oxidation processes were investigated for the treatment of a tetracycline (TC) group antibiotic in aqueous solution under different experimental conditions. While the application of ozonation process resulted in the complete removal of 0.1 mM TC antibiotic in a few minutes, the photocatalytic process required 60 min to achieve the same result. For both oxidation processes the highest oxidation of antibiotic was obtained at pH 7. The antibiotic treatment performances of both photocatalytic and ozone oxidation were also investigated in the presence of Ca2+, HCO3-, NO3-, PO43-, SO42-, Cl- ions, and humic acid to observe the effect of water components on the degradation of antibiotic. It was determined that all these water components decreased the photocatalytic and ozone oxidation efficiency. The abatement in photocatalytic reaction rate depended on the rate constant of hydroxyl radical scavenging reaction of anions added to the solution as water constituent whereas this relation was not observed for ozonation process.