Polimer mikrokirleticilerin su ortamında 3B nanoskopik karakterizasyonları ve yapay kirlenmiş suların farklı benzetim teknikleri ile tasarımı
3D nanoscopic characterization of polymer micropollutants in water and design of artificially polluted water with different simulations
- Tez No: 839934
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA İDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Çevre Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Polymer Science and Technology, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mikro ve nanoplastiklerin doğal su kaynaklarını kirlettikleri artık bilinen bir gerçektir. Halk sağlığını tehdit eden ve acil olarak önlenmesi gereken bir sorunun çözümü için alternatif bilimsel yaklaşımlar çeşitli projeler ile değerlendirilmekte, geliştirilmekte ve günlük hayata geçirilmektedir.“Nanoplastiklerin Mineralizasyonu için GO-TiO2-Fe3O4 ile Sepiyolit-WO3- Fe3O4 Nanokompozitleri ile Fotokatalitik Ozonlama (FO) Arıtma Veriminin, Nanokompozit Geri Kazanım ve Tekrar Kullanımının Değerlendirilmesi”başlıklı, TÜBİTAK projesi (ÇAYDAG 121Y201) kapsamında yapılan analizlerin bir kısmı bu yüksek lisans tez çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Öncelikle mevcut kirli sularda yaygın bulunan kirletici plastiklerin nanoskopik karakterizasyonları yapılarak su ortamındaki morfolojileri, boyut ve dağılımları takip edilebilmiştir. Bu işlemler için kirli ve temiz su örneklerinin yanında, kirletici polimer malzemeler olarak, Polistiren (PS), Naylon66, Polivinil Klorür (PVC), Poliüretan (PU), Polietilen Tereftalat (PET) ve Polipropilen (PP) kullanılmıştır. Antalya- Manavgat Çavuşköy Mevkii deniz kıyısından toplanan plastik atıkların yapıları belirlenerek bu plastik malzemelerin kirletici olmadan önceki yapılarına göre farklılıkları, moleküler düzeyde FTIR ve WAXS analizleri ile, nanoskopik ölçekte ise, SAXS analizleri ile incelenmiştir. Büyük plastik kalıntıların parçalanmasıyla oluşan nanoplastikler (NP' ler) (
Özet (Çeviri)
Micro and nano plastics pose a significant pollution problem in natural water resources. This issue not only threatens public health but also requires urgent preventive measures. In response to this challenge, several projects have been initiated to evaluate, develop, and implement alternative scientific approaches aimed at addressing this problem. This thesis outlines SAXS and WAXS analyses that will be conducted as part of the approved TUBITAK project (ÇAYDAG 121Y201), which includes interdisciplinary studies titled“Evaluation of Photocatalytic Ozonation Treatment Efficiency, Nanocomposite Recovery and Reuse with GO-TiO2-Fe3O4 and Sepiolite-WO3-Fe3O4 Nanocomposites for the Mineralization of Nanoplastics”. First of all, nanoscopic characterizations of polluting plastics, which are common in existing polluted waters, were made and their morphology, size and distribution in the aquatic environment were followed. Polluted water and clean water will be used for these processes, and the focus is on Polystyrene (PS), Polypropylene (PP), Nylon66, Polyvinyl Chloride (PVC), Polyurethane (PU) and Polyethylene Terephthalate (PET) as polluting polymer materials. The structures of plastic waste collected from the seaside of Antalya-Manavgat Çavuşköy Mevkii were determined, and the differences between the structures of these plastic materials without pollutants were examined using FTIR and WAXS analyzes at the molecular level, SAXS analyzes at the nanoscopic scale. This thesis focuses on the characterization of nanoplastics (NPs) (