Evaluation of the effect of aging on brain assymetry with functional near infrared spectroscopy
Yaşlanmada beyin asimetrisinin işlevsel yakın kızılaltı spektroskopi ile ölçümü
- Tez No: 232149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bilişsel yaşlanma, ileri evrelerinde demans ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıkları da beraberinde getiren doğal ve yaşam boyu süren bir süreçtir. Bu sürecin beyin hemodinamiği üzerinde olan etkisinin incelenmesi ve farklılıkların tespiti, yaşlanmanın ileri aşamalarında da ortaya çıkabilecek hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynayacaktır. Bu çalışmanın amacı, hafıza yükü arttıkça hemoglobin oksijenlenmesinin değişiminin incelenmesi, yaşlanmanın beynin prefrontal korteks (PFK) kısmında hemoglobin oksijenlenmesi üzerine olan etkisinin belirlenmesi ve lateralizasyon indeksinin (LI) ilerleyen yaşla olan değişikliğinin tespitidir. Çalışma sırasında noninvazif bir beyin görüntüleme tekniği olan işlevsel yakın kızıl altı spektroskopi (iYKAS) ve zihinsel aritmetik testi (MA) kullanılmıştır. Çalışma sonunda, zihinsel aritmetik testi esnasında bilişsel hafıza yükü arttıkça hemoglobin oksijenlenmesinin arttığı, iki grup arasında hemoglobin oksijenlenmesi arasında fark olmadığı, bilişsel hafıza testi sırasında gençlerde beynin prefrontal korteksinin sağ lobunun, orta yaşlılarda ise sol lobunun daha aktif olduğu ve her iki grubun da lateralizasyonunun hafıza yükü artıkça arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cognitive aging is a natural and lifelong process which may lead to the neurological diseases as dementia and Alzheimer?s. Investigation of the aging process on the cerebral hemodynamics of subjects would lead to the prevention of neurological diseases which are the last stages of cognitive aging process. The aim of this study was to investigate the prefrontal cortex (PFC) oxygenation increase as working memory load is increased, to determine the effect of cognitive aging on PFC hemoglobin oxygenation and to analyze the lateralization index of young and middle aged adults. The study included measurement of hemodynamic changes with Functional Near-Infrared Spectroscopy (fNIRS) during a mental arithmetic task. The study demonstrated that during the mental arithmetic study, prefrontal cortex (PFC) hemoglobin oxygenation increased with the increasing working memory load for both groups; there was no significant hemoglobin oxygenation difference between both groups; young subjects used right PFC regions, while the middle aged subjects used left PFC regions during the mental arithmetic task and lastly the lateralization index of two groups increased with the increasing memory load.