Beyin felçli (Serebral palsi'li) hastalarda sanal gerçeklik eğitiminin denge ve işlevsellik üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effect of virtual reality education on the balance and functionality in the cerebral palsy patients
  1. Tez No: 494367
  2. Yazar: ÖZNUR ÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
BEYİN FELÇLİ (SEREBRAL PALSİ'Lİ) HASTALARDA SANAL GERÇEKLİK EĞİTİMİNİN DENGE VE İŞLEVSELLİK ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Fzt. Öznur FİDAN Dokuz Eylül Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Nörolojik Fizyoterapi, [email protected] ÖZET Amaç: Beyin Felçli hastalarda sanal gerçeklik eğitiminin denge ve işlevsellik üzerine olan etkilerini incelemektir. Yöntem: Çalışmamıza beyin felci tanısı almış, 5-12 yaş aralığındaki 52 hasta katıldı. Hastalar sanal gerçeklik grubu (SG) (n=27) ve Nörogelişimsel tedavi grubu (NGT) (n= 25) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastaların işlevsel dengeleri Pediatrik Denge Ölçeği (PDÖ), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), Tandem Duruş Testi (TDT), Otur – Kalk Testi (OKT), 10 metre Yürüme Testi (10mYT), motor işlevleri Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (KMFÖ), üst ekstremite işlevsellikleri Üst Ekstremite Becerilerinin Kalitesi Testi (ÜEBKT), aktivite ve katılım değerlendirmeleri ise Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri (PÖDE) ile değerlendirildi. Her 2 grup 8 hafta süresince, haftada 2 gün, günde 45 dk tedaviye alındı.
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF THE EFFECT OF VIRTUAL REALITY EDUCATION ON THE BALANCE AND FUNCTIONALITY IN THE CEREBRAL PALSY PATIENTS Fzt. Öznur FİDAN Dokuz Eylül Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Nörolojik Fizyoterapi, [email protected] SUMMARY Aim: The aim of this study is to examine the effect of virtual reality education on balance and functionality in cerebral palsy patients. Methods: 52 patients who have been diagnosed with Brain Palsy,aging between 5-12 ages, were participated in this study. Participants were divided into two groups as virtual reality ( n=27) and Neurodevelopmental Therapy (n=25). Functional balance evaluations of the patients were performed by using the Pediatric Balance Scale (PBS), Functional Reach Test (FRT), Tandem Stance Test (TST), Chair Stand Test (CST), 10 meter Walk Test (10mYT),motor function were assessed by the Gross Motor Function Measurement (GMFM), , upper extremity functionalities were assessed by the Quality of Upper Extremity Skills Test (QUEST), and activity and participation assessments were assessed by the Pediatric Disability Evaluation Inventory (PEDI). Each group received 2 days a week and 45 minutes a day for 8 weeks. Results: At the end of the study, there was a statistically significant increase in the SD, FT, TST, OCT, 10MYT, KMFM, ÜEBKT and PÖDE scores of patients in the SG group. There was also a statistically significant increase in the scores of PBT, FT, TST, OCT, 10MYT, KMFM, ÜEBKT and PÖDE in the NGT group.