Kara nakliyesinde kullanılan araçlar ve kaynak yöntemleri
Materials in land transport vehicles were used and welding processes
- Tez No: 232188
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kara nakliyesi ülkemiz ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Geçmişte bu araç ve sistemler ithal edilmekte iken, son yıllarda ülkemizde üretimleri gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde kara nakliyesi yapan araç imali bir sektör haline gelmiştir. Kara nakliye araçlarının üretiminde kaynak konstrüksiyon yaygın olarak yararlanılan bir imal usulüdür.Bu çalışmada, kara nakliyesi yapan araçların imalinde kullanılan malzemeler ile faydalı yükü arttırmak için kara nakliyesi araçlarını üreten imalatçı firmaların dikkat etmesi gerekenler ele alınarak incelenmiştir. Ayrıca, bu araçların üretiminde yaygın olarak uygulanmakta olan kaynak yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir.Bu çalışmada, sebep ? sonuç ilişkisine bağlı olarak verimli bir proses için yapılması gereken işlemler sıralamasını açıklamalarıyla ortaya konmuştur. Hangi malzemenin hangi amaç doğrultusunda kullanılması gerektiği de açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Land Transportation plays a crucial factor in our national economy. Land transport vehicles were used to be imported from European manufacturers in the previous years, however, they are now being manufactured locally since 10 to 15 years. Trailers and superstructures building industry has become a mature sector in the last few years. Welded construction is an extensive method in manufacturing of these vehicles.In this study, materials to increase the payload and critical issues during manufacturing process of land transport vehicles were studied in details. Frequently employed welding processes in this manufacturing will also be discussed.Within this study, squential steps of an effective process considering cause-effect relationships have been described. Applications and definitions of each material have been clarified depending upon its purpose.