Ağır sanayide enerji üretiminde kullanılan yakıtların işletme maliyetleri açısından karşılaştırılması
The cost analysis of different type fuels that are being used at heavy industry according to electricity production
- Tez No: 232187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK MISTIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsanoğlu varolduğundan beri enerjiye ihtiyaç duymaktadır. İnsanların kullandığı enerji türlerinin içinde en önemlilerinden biri elektrik enerjisidir. Zira insanlar günümüzde konutlarda, endüstride, ticari ve hizmet sektöründe birçok işlerini elektrik enerjisi kullanarak yapmaktadırlar.Dünyada ve özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde enerji sorunu güncelliğini ve önemini korumaktadır. Enerji üretim sektörü, bütün endüstriye enerji sağlayan bir sektördür ve enerji üretim maliyetlerinin düşürülmesi günümüzde büyük önem taşımaktadır. Gelişmiş ülkelerde elektriğin kwh fiyatı, gelişmekte olan ülkelere göre daha düşüktür. Bu durum ekonomik yönden gelişmekte olan ülkeler aleyhine haksız rekabet ortamı yaratmaktadır.Elektrik enerjisi, termik santrallerde ve hidrolik santrallerde üretilmektedir. Termik santraller grubuna kömür, linyit, doğal gaz, fuel ? oil ve nükleer santraller girmektedir. Bu santrallerin teknolojileri birbirlerinden farklı olduğu için, elektrik enerjisi üretim biçimi ve üretilen enerjinin üretim maliyetleri de birbirinden farklı olmaktadır. Bu çalışmada elektrik enerjisi üretiminde kullanılan yakıtların işletme maliyeti karşılaştırılması örnek sanayi kuruluşları ele alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
People always needs energy. The most important energy, which people use, is electrical energy. Because todays people do many things with electrical energy.The question of energy maintains its curent importance especially in the developing countries and all over the world. Energy production sector is a sector which provides energy for the whole industry and the minimization of energy production cost production cost has great importance at present. Because the price for per kwh in developed countiries. This fact causes an unfair competition against the developing countiries.Energy is produced by either power plant or hydro electric plants. Power plants maybe categorized as coal burning, natural gas, fuel ? oil and nuclear plants. As the technology of these plants is different from each other, their production costs and types can differ in many ways. In this studies the cost analysis of different type fuels to electricity production by used the heavy industry.