Alüminyum esaslı gözenekli malzeme elde edilmesi, karakterizasyonu ve bazı özelliklerinin irdelenmesi
To get aluminium based porous materials, characterization and examination of its some properties
  1. Tez No: 232206
  2. Yazar: ALİ DİNÇER OGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BAKİ KARAMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Gözenekli metaller düşük yoğunluk, mükemmel mekanik, ısıl, elektriksel ve akustik özelliklerine sahip yeni bir malzeme grubudur. Bu özelliklerinden dolayı kullanışlı, tercih edilen metal türlerindendir ve geniş bir kullanım alanı mevcuttur.Gözenekli metaller günümüzde özellikle otomotiv ve inşaat sektörü olmak üzere birçok sektörde yaygın olarak kullanım alanı bulmuş ve işlevselliğini göstermiştir.Çalışmanın teori kısmında gözenekli metaller hakkında genel bilgi verilmekte ve özellikleri açıklanmaktadır. Ayrıca güncel ve uygulanan üretim yöntemleri açıklanmış ve örneklenmiştir.Deneysel bölüm ise, gaz enjekte ederek gözeneklendirme, kabarcıklandırıcı maddeler ile gözeneklendirme ve toz sıkıştırmalı ergitme teknikleri kullanılarak üretilen alüminyum esaslı gözenekli numuneler metalografik inceleme ve imaj analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Gözeneklendirmede kullanılan TiH2'nin kullanım oranına bağlı olarak oluşan gözenek yapısı, basma mukavemeti ve belirli basma yüklerinde enerji değerleri incelenmiştir. Ayrıca elde edilen numunelerin elektrik iletkenliği, özgül ısı ve sertliklerinin gözeneklilikten nasıl etkilendikleri araştırılarak değerlendirilmiştir. Aşındırma testleri yapılarak sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Porous metals are a new class of materials with extremely low densities and unique combination of excellent mechanical, thermal, electrical and acoustic properties. They are widely preferred because of these properties.In part of this thesis, general information about porous metals were given. Up-to-date and mostly used production methods were explained and examples were shown.Porous metals have found awide application area and showed superior functionality in many industrial sector automative and construction industry.In experimental stage such as Foaming by Gas Injection, Foaming with Blowing Agents and Powder Compact Melting Technique were used. For samples, metalographic analyses, image analyses and compression tests were done. For porous structure bring into being TiH2 was used. Depending on TiH2?s proportion, porous variation, energy for maximum compression force values were examined. In addition, electrical conductivity and hardness tests were done. Wear tests were done and results examined.