Kalsiyum alüminatlı çimentonun ısıl dayanımı ve monolitik refrakter olarak kullanılması
Thermal resistance of calcium aluminate cement and usage as a monolithic refractory material
- Tez No: 232231
- Danışmanlar: PROF. DR. TEFARUK HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu deneysel araştırmada kil yerine boksit ve kireçtaşı karışımının sinterleştirilmesi veya eritilmesiyle imal edilen özel bir çimento olan kalsiyum alüminatlı çimentonun (CAC) refrakter olarak kullanımı araştırılmıştır. CAC ve şamot toprağı ile oda sıcaklığında üretilen harçlarla hazırlanan kübik numunelerin mekanik davranışları 100 ºC ile 1400 ºC arasındaki sıcaklıklarda yapılan deneylerle belirlenmiştir. Numunelerin maruz kaldığı her sıcaklık aralığındaki hacim, basınç dayanımı ve böhme aleti ile aşınma kaybı değerleri ölçülmüştür. Ölçülen değerlerin sıcaklık karşısındaki değişimleri belirlenmiştir ve laboratuarda bekletilen referans numunelerle karşılaştırılmıştır. Bu bulgular ışığında, kalsiyum alüminatlı çimento kullanılarak üretilen betonların ısıl dayanımları ve monolitik refrakter olarak kullanımları tartışılmıştır. Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'ne yüksek lisans tezi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Experimental investigations in order to evaluate the possibility of calcium-aluminate cement (CAC), which is produced by sinterization of limestone together with bauxite (aluminum ore) instead of clay, to be used as a refractory material are performed. Mechanical behaviors of cubical samples taken from mortars formed by mixing CAC with sharnot soil at room temperature and at temperatures in the range of from 100 °C up to 1400 °C with increments of 100 °C are determined through carefully carried out experiments. The measurements taken at each temperature range are: volume, compressive strength and abrasion loss in Bohme apparatus. Variations of these measured quantities versus temperature are hence determined, and they are compared against those of the reference samples kept at room temperature in the laboratory environment. In light of these findings, the thermal resistance of concretes produced using CAC as the binder and their prospective usage as a refractory material in high-temperature ovens are discussed.