Kalsiyum alüminat çimentolarının köpük beton üretiminde bazalt lif ile kullanımının incelenmesi
Investigation of the usage of calcium aluminate cements with basalt fiber in production of foam concrete
  1. Tez No: 683966
  2. Yazar: GÖKHAN YARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN YAVUZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, atık mermer tozu agregası ve bazalt lif içeren köpük beton özelliklerinin incelenmesine odaklanmaktadır. Bu amaçla, üç farklı köpük içeriği (yani 30,40 ve 50 kg/m3 ) ve üç farklı bazalt lif içeriği (yani 0, karışımın hacimce %1 ve %2'si) ile köpük betonun taze, fiziksel, mekanik, kapilerite, kuruma büzülmesi, sülfat dayanıklılığı, yüksek sıcaklık dayanıklılığı, donma-çözülme dayanıklılığı, ısıl iletkenlik özelliklerini araştırmak için yapılmıştır. Çalışmada eğilme dayanımı,basınç dayanımı, yüksek sıcaklık dayanıklılığı ve donma-çözülme dayanıklılığında 40*40*160 mm boyutlarında, fiziksel özellikler ve kapilerite için 50*50*50 mm boyutlarında, kuruma büzülmesi ve sülfat dayanıklılığı için 25*25*285 mm boyutlarında ve ısıl iletkenlik için ise 20*30*50 mm boyutlarında numuneler kullanılmıştır. Sonuçlarda yayılma çaplarının 18,3 cm ile 8,4 cm arasında, porozitenin % olarak 24,43 ile 12,6 arasında, su emmenin % olarak 16,91 ile 6,86 arasında, kuru birim hacim ağırlığının 1924 kg/m3 ile 1370 kg/m3 arasında, eğilme dayanımı 28 günde 12,22 MPa ile 4,09 MPa arasında, basınç dayanımı 28 günde 33,53 MPa ile 19,4 MPa arasında, kuruma büzülmeleri 90 günde 751 μm ile 1951 μm arasında, kapilerite 1,91 mm ile 6,72 mm arasında, ısıl iletkenlik katsayıları 0,645 W/mK ile 0,757 W/mK arasında değiştiği gözlenmektedir. ANAHTAR KELİMELER:Bazalt lifi, Kalsiyum alüminat çimentosu, Köpük beton, Yüksek sıcaklık
Özet (Çeviri)
This study focuses on the investigation of the properties of foam concrete containing waste marble dust aggregate and basalt fiber. For this purpose, it was conducted to investigate the fresh, physical, mechanical, capillarity, drying shrinkage, sulfate resistance, high temperature durability, freeze-thaw durability, thermal conductivity properties of foam concrete with three different foam content (i.e 30,40 and 50 kg/m3 ) and three different basalt fiber content (i.e 0, %1 and %2 by volume of the mixture ). In the study, samples in 40*40*160 mm dimensions for flexural strength, compressive strength, high temperature durability and freeze-thaw durability, 50*50*50 mm dimensions for physical properties and capillarity, 25*25*285 mm dimensions for drying shrinkage and sulfate resistance, and 20*30*50 mm dimensions for thermal conductivity were used. The results show that the spreading diameters are between 18.3 cm and 8.4 cm, the porosity is between 24.43 and 12.6%, the water absorption is between 16.91 and 6.86%, the dry unit volume weight is between 1924 kg/m3 and 1370 kg. /m3, flexural strength between 12.22 MPa and 4.09 MPa at 28 days, compressive strength between 33.53 MPa and 19.4 MPa at 28 days, drying shrinkage between 751 μm and 1951 μm at 90 days, capillarity 1.91 mm It is observed that the thermal conductivity coefficients vary between 0.645 W/mK and 0.757 W/mK. KEYWORDS:Basalt fiber, Calcium aluminate cement, Foam concrete, High temperature