Yapay sinir ağları ve bulanık mantık yöntemleri kullanılarak tava buharlaşma tahmini yapılması
Pan evaporation estimation using artificial neural networks ve fuzzy logic
- Tez No: 232240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Buharlaşma, hidrolojik çevrimin ana bileşeni olarak, su kaynaklarının geliştirilmesi ve yönetilmesi için önemlidir. Literatürde bulanık mantık (BM) ve yapay sinir ağlarına (YSA) dayalı buharlaşma tahmin modelleri ile ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada buharlaşmanın tahmini için YSA ve BM modelleri geliştirilmiştir.Bu çalışmada; Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat illerindeki dört istasyondan alınan günlük ortalama sıcaklık, minimum sıcaklık, maksimum sıcaklık, ortalama nem ve buharlaşma verileri kullanılmıştır. MATLAB programında hazırlanan kodlar yardımıyla çok katmanlı yapay sinir ağları (ÇKYSA), radyal tabanlı yapay sinir ağları (RTYSA), genelleştirilmiş regresyon yapay sinir ağları (GRYSA), adaptif ağ yapısına dayalı bulanık çıkarım kuralı (ANFIS) ve çoklu doğrusal regresyona (ÇDR) değişik giriş kombinasyonları uygulanarak buharlaşma tahminleri yapılmış ve herbir değişkenin buharlaşmaya olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaporation, as a major component of the hydrologic cycle, is important in water resources development and management. The application of artificial neural networks (ANN) and Fuzzy Logic (FL) to evaporation modelling are limited in the literature. Therefore, the ANN and FL model for estimation of the evaporation using climatic variables are investigated and discussed in the study.The daily mean air temperature, minimum temperature, maximum temperature and mean humidity and pan evaporation data of four weather stations in Kayseri, Kırşehir, Nevşehir and Yozgat are used in the study. Various input combinations of weather data are used as inputs to the multi-layer perceptron, radial basis function, generalized regression neural Networks, fuzzy logic (ANFIS) and multiple linear regression so as to evaluate degree of effect of each of these data on evaporation.