Modernleşme sürecinde Niğde'de mimari çevre ve kentsel dönüşümler
Nigde?s architectural environment and urban transformation in modernity period
  1. Tez No: 232264
  2. Yazar: GÖKÇEK ÖZDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Niğde, Orta Anadolu'da dağlarla çevrili küçük bir Anadolu kentidir. Tarihsel süreç içinde ticaret yolları üzerinde bulunan diğer Anadolu kentleri gibi, imar çalışmaları açısından, Beylikler döneminde parlak yıllar geçirmiş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise eski önemini kaybetmiştir. 19. yüzyılda, Tanzimat Fermanı'nın ilan edilmesinden sonra bir dizi değişimler ve dönüşümlerin yaşandığı bir sürece girmiştir.Tanzimat Fermanı'nın getirdiği siyasal, ekonomik ve toplumsal değişimler Niğde'de etkisini göstermiş, bu değişimler mimariye yansımış ve kentin fiziksel çevresi dönüşmeye başlamıştır. Cumhuriyet döneminde bu değişimler devam etmiş ve Niğde Osmanlı İmparatorluğu ?taşra?sına özgü Ortaçağ görünümünden kurtularak, ?modern kentli? bir kimlik kazanmaya başlamıştır. Günümüz Niğde kenti de bu temeller üzerinden gelişmeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Niğde is a small sized Anatolian city, which gained its importance due to its location on the main trade routes. In the historical perspective, Niğde had its prime time between the 12th and 15th centuries, while going through a standstill under the Ottoman Empire. The city entered a period of transformation in the 19th century after the declaring of Ottoman Constitution, Tanzimat Edict.The political, social and economic transformations brought by the Edict, also found its reflections on the architecture and physical characteristics of Niğde. After the founding of Turkish Republic, this transformation came to its highest speed. After a process of hundred years, Niğde transformed from a ?country? town with a medieval pattern into a city with a ?modern? urban character. Today the growth of Niğde still continues on this early republican urban layout