Çoklu ortam verilerinin damgalanmasına yeni yaklaşımlar
New approaches to watermarking of multimedia data
  1. Tez No: 232268
  2. Yazar: AHMET ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sayısal verilerin telif haklarının korunması, erişim kontrolünün sağlanması sayısal ortamın önemli sorunlarındandır. Kopyalama ve çoğaltma işlemlerinde sayısal ortamın sağladığı kolaylık, bu sorunların önemini daha da arttırmıştır. Veriler üzerinde izinsiz değişiklik yapılması, kopyalanması ve çoğaltılması son derece kolay hale gelmiştir. Günümüzde sayısal verilerdeki bu sorunların çözümü için yapılan çalışmalardan biri, sayısal verilere çalışmanın sahibinin bilgilerinin damgalanmasıdır. Bu bilgi, sayısal verinin üzerine görünür bir şekilde veya insan gözünün algılayamayacağı bir teknikle de damgalanabilir.Bu çalışmada tekil değer ayrışımına (SVD) dayalı bir damgalama (watermarking) işlemi yapılmıştır. Damgalı resim, çoklu ölçekleme faktörleriyle ölçeklenmiş damganın, damgalanacak resmin tekil değerlerine eklenmesi suretiyle elde edilmiştir. En yüksek dayanıklılık ve saydamlığa ulaşabilmek için, en iyi ölçekleme faktörleri diferansiyel gelişim algoritması (DGA), Genetik Algoritma ve Parçacık Sürü Optimizasyon algoritması kullanılarak elde edilmiştir. Bu üç optimizasyon algoritmasının sonuçları karşılaştırılarak en iyi sonucun bulunması sağlanmıştır. Bu teknikle yapılan deneysel sonuçlar, çoklu ölçekleme parametrelerinin sabit ölçekleme parametrelerine göre çok daha iyi sonuçlar verdiğini, aynı zamanda resim kalitesinde en az düzeyde bozulmaya ve saldırılara karşı da en yüksek oranda sağlamlığa ulaşıldığını göstermektedir. Ayrıca damganın farklı görüntü işleme saldırılarına karşılık dayanıklılığı da incelenmiştir.Damgalı resime döndürme, yeniden boyutlandırma, ortalama, netleştirme, kesme gibi saldırılar çeşitli oranlarda uygulanmış ve damga geri elde edilmiştir. Saldırılar sonrasında elde edilen damganın aslı ile benzerliği yüksek oranlarda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Copyright protection of the digital products and providence of access control are the most important problems of digital media. Simplicity of copying and multiplication processes provided by the technology increases the significiance of the problem. Changes without permission, copy and dublication become very simple. One of the studies in order to solve that mentioned copyright protection on the digital images is to mark some information such as the owner ,production year or the company logo. This information can be marked on the image where it can be perceptually either visible or invisible.In this study, a watermarking process is carried out that based on singular value decomposition(svd). The marked image is obtained through the add of the mark that is scaled with the multiple scaling factors to the singular votes of the image. In order to reach the highest strenght and transparency, the best scaling factors, differential evolution algorithm, genetic algorithm and particle swarm optimization algorithm are used. The best result is reached through the comparision of these three optimization algorithms. The experimental results done by that technic reflects that multible scaling parameters give better results in respect of constant SF, and also the least deformation in image quality and the strongest rate in the robust against the attacks. Furthermore, the mark is examined against the different image process attacks. Some certain attacks such as rotation image, resizing, average, sharpen, cutting, are put into practices in certain rates and the mark is obtained again. The high rated similarity between the main mark and the mark that is obtained after the attacks is clearly seen in this study.