Otomatik dozajlama ünitesi (bir çeşit PLC)
- Tez No: 23235
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Tez çalışmasında sözü edilen sistem, mikroişlemci temelli bir kontrol ünitesi ve yine mikrobilgisayar temelli bir elektronik göstergeden oluşmaktadır. Sistem, değişik hammaddelerin, ağırlık baz alınarak hassas ve otomatik olarak karışımını kontrol etmek amacıyla tasarlanmıştır. Sistemin temeli, endüstride büyük kalite sorunlarına ve hammadde kayıplarına yolaçan, karışım hazır lama tanklarının tam otomatik olarak kontrol edilmesidir. Endüstriyel uygulamaların pek çoğunda, ağırlık prosesin temelini oluşturmaktadır. Elektronik olarak ağırlığın hissedilme si ve sayısal mantıkla işlenerek belli proseslerde kullanılması işlemi, gerçekten yüksek teknoloji gerektirmektedir. Yük sek teknoloji gerektiren uygulamaların maliyet seviyeleri de kullanılan teknoloji ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Artan maliyetler ise, küçük ve orta boyuttaki işletmelerin teknoloji yenileme yolundaki çalışmalarını baltalamaktadır. Maliyetlerin yüksek olması sebebi ile pek çok işletme halen insan gücü ve inisiyatifine bağlı olarak çalışmaktadır. Bu da beraberinde kalite problemlerini getirmektedir. Bu tez çalışmasında, yüksek teknoloji gerektiren bu tip bir uygulamanın ucuz elemanlar kullanılarak halli yoluna gidilmiştir. Sistem 16 değişik malzemeyi, daha önce programlanmış olan reçetelere uygun olarak, bir karışım tankı içerisinde tam otomatik olarak karıştırmaktadır. Reçetelerde kullanılan öl çü birimi ağırlık birimlerinden herhangi birisi olabilir. Malzeme sayısı arttırılabilir. Bilgisayar ve yazıcı bağlantı sı ile karışım bilgileri manyetik bir ortam üzerine kaydedi-lebilir veya kağıt üzerine basılabilir. Sistem, hammaddelerin silolardan bir karışım tankına boşaltılması, teker teker tartılmaları ve bir motor yardımı ile karıştırılmaları aşamalarını kontrol etmektedir. Sistemi oluşturan elemanlar ve çalışma prensipleri ile ilgili- genel bilgiler daha sonraki sayfalarda detaylı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
1 - SUMMARY The system that is discussed about in this thesis study is made up of a microprocessor based control unit and a microcomputer based electronic indicator. The system is designed for sensitive and automatic controlling of the mixture of various raw materials by taking weight as a base. The basis of the system is the fully automatic control of tanks for preparing mixtures which causes great quality problems in industry and loses in raw materials. In most of the industrial applications, weight is the base of the process. To sense the weight, electronically and using it in some process by treating of with digital logic, requires high technology. The cost of applications increase with the use of high technology. Increasing costs prevent the modernization of used technology in small and medium sized companies. Because of high costs, most of the companies still depend on human power and initiative. This creates quality problems. In this thesis study, the problem of using this type of application which needs high technology is solved by using cheap components. The system mixes 16 various materials according to previously programmed receipts in a mixture tank automaticlly The measurement unit used in this receipts can be anyone of the weight units. Number of materials can be increased. Data about the mixture can be recorded on a floppy diskette driver or printed on a paper with the use of computer or a printer. System controls the steps which are pouring out of rawmaterials from silos into mixture tanks and weighing of them one by one and mixing of them with the help of an engine. General information about the elements constituting the system and their working principles will given in further pages in details.