Kesif yem üretiminde kullanılan farklı mekanizasyon zincirlerinin iş başarısı ve enerji maliyetlerinin saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 47594
  2. Yazar: ABDULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİROL KAYIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Kesif Yem Üretiminde Kullanılan Farklı Mekanizasyon Zincirlerinin İş Başarısı ve Enerji Maliyetinin Saptanması Üzerine Bir Araştırma. Abdullah YILMAZ Çorlu Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü Öğr. Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Birol KAYIŞO?LU 1995, Sayfa 26 Jüri: Prof.Dr. Selçuk ARIN Jüri: Prof.Dr. Bülent EKER Jüri: Doç.Dr. Birol KAYİŞO?LU (Danışman)Bu araştırmada bilgisayar kumandalı otomatik sistemli modern bir yem fabrikasında bulunan makina-elektrik sistemi incelenip, enerji giderleri yem maliyeti üzerine etkileri altı çeşit yem örnek alınarak hesaplanmıştır. Araştırmalar Malkara Kaymakamlığı' na bağlı Malkara Birlik Yem Fabrikasında 1993-1994 yıllarında muhtelif aylarda yapılmıştır. Yapılan ölçümlerde en fazla birim enerji maliyeti 2.31 $/t değeri ile süt pelet ve besi pelet yemde, en az birim enerji maliyeti ise 1.24 $/t ile yumurta tavuk toz ve etlik piliç toz yemde bulunmuştur. Bu çalışmada altı farklı yem çeşidinde yapılan ölçümlerde en fazla enerji tüketiminin preslerde, en az enerji tüketiminin dozajlama ünitesinde olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, yemlerin enerji maliyetleri hesaplandığında toplam yem fiyatı içersinde çok fazla bir oran kapsamadığı görülmektedir. Yaklaşık toplam yem fiyatı içersinde enerji maliyetleri süt pelet ve besi pelet yemde %1.46, süt toz ve besi toz yemde %0.81, yumurta tavuk toz yemde %0.46, etleik piliç toz yemde ise %0.38 olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Postgraduate Thesis Abdullah YILMAZ University of Trakya Technical Hight School University of Trakya The Institute of Natural Sciences Agricultural Machinery Mainscience Section SupervisonAssoc.Prof.Dr. Birol KAYİŞOGLU 1995, Page 26 Jury: Prof.Dr. Selçuk ARIN Jury; Prof.Dr. Bülent EKER Jury: Assoc. Prof. Dr. Birol KAYİŞOGLU (Danışman)IV The purpose of this particular study was to examine the electrical system in machines in a modern feed factory which was orginised to work commanded computer system and automatic system. Meanwhile, it was also investigated the effects of the energy cost on the cost of feed with the six different types of feed samples. The research had been carried out at Malkara Corporation Feed Factory in Malkara with different ranges in months in 1993-1994. The analysis of result showed that the highest cost for per unit energy was 2,3 1 $/t for milk pellet and feed pellet and the lowest cost for per unit energy was 1.24 $/t for the powdery feed for chickens to get eggs and powdery feed for chickens to get meat as well. In this resarch, with the six different types of feed samples, the highest energy cosumption was observed in presses while the lowest energy consumption was observed in dosing unit. As a resoult, when the cost of energy for feed was calculated, it was easily observed that the total price of feed didn't include much more ratio among others.The energy costs among approximately total prices of feed were found as follows; For the milk pellet and feed pellet, %1.46 For the milk powder and powdery feed, %0.81 For the powdery feed for chickens to get eggs, %0.46 For the powdery feed for chickens to get meat, %0.38