Çapraz akışlı membran proseste zeytin karasuyun gideriminin incelenmesi
Performance investigation of cross-flow microfiltration system for the pre-treatment of olive mill wastewaters
  1. Tez No: 232386
  2. Yazar: TUBA ACUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Zeytin karasuyunun ön arıtımında çapraz akışlı mikrofiltrasyon sisteminin etkinliği araştırılmıştır. Organik bileşikler, partikül madde giderimi ve akılar üzerini membran türü, basınç, debi, toplam katı madde konsantrasyonu, koagülant ve aktif karbon konsantrasyonlarının etkileri incelenmiştir. Basınç artışının KOİ, fenol, toplam fenol ve toplam katı madde giderimini arttırdığı görülmüştür. Bunun sebebi basınçla artan kek tabakasına bağlanmıştır. Çapraz akış hızının artışı membran yüzeyinde oluşan kek tabakasını sıyırdığından MFI değerini düşürmüş, buna bağlı olarak verimleri azaltmıştır. 0,5-1 gr/L arasında değişen aktif karbon ilavesi giderim verimlerini artırmamıştır. Paralel olarak yapılan toplam katı madde konsatrasyonunun etkisi incelendiğinde membrandan geçen partikül madde konsantrasyonu azaldıkça, ikinci bir membran görevi üstlenen kek tabakası azaldığı ve giderim verimlerini düşürdüğü görülmüştür. Basıncın membran verimine etkisi incelendiğinde en iyi verimin KOİ için 2,3 atm basınç altında % 44 verimle selüloz nitrat, fenol için 2,9 bar basınç altında %54 verimle PS(0,2), toplam fenol için; 2,5 bar basınç altında % 67 verimle PS(0,2), toplam katı madde için; 2,5 basınç altında %36 verimle PS(0,2) olarak belirlenmiştir. Debinin membran verimine etkisi incelendiğinde en iyi verimin KOİ için 6 L/dak da % 59 verimle PS(0,2), fenol için 6 L/dak. da %55 verimle PS(0,5), toplam fenol için; 6 L/dak. da % 57 verimle PS(0,2), toplam katı madde için; 6 L/dak. da %33 verimle PS(0,2) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The performance of cross-flow microfiltration system was investigated for the pre-treatment of olive mill wastewaters. The effect of parameters such as membrane type pressure, flow rate, total particulate matter concentration and coagulant and activated carbon dose on organic compound and particulate matter removal and fluxes were determined. It was observed that increasing pressure increased the removal rate of COD, phenol, total phenol and total particulate matter. This phenomenon may be explained by the increase in membrane cake layer. A rise in flow rate disturbed the cake layer on membrane surface and this leaded to lower MFI values. An addition of activated carbon changing in the range 0,5-2 g/L did not improve the removal rates. Some experiments were conducted in order to explain the effect of total particulate matter on removal rates and fluxes, and it was seen that decreasing particulate matter concentration, decreased the thickness of secondary membrane layer and this led to a drop in removal rates. Maximum obtained removal rates for COD, phenol, polyphenol and total particular matter were 44% (?P=2,3 bar, selüloz nitrat), 54% (?P=2,9 atm, PS(0,2)), 67% (?P=2,5 atm, PS(0,2)) and 36% (?P=2,5 atm, PS(0,2)) respectively. Also the effect of flow rate on removal efficiencies were determined and the results are as follows; COD 59% (Q=6 L/min, PS(0,2)), phenol 55%( Q=6 L/min, PS(0,2)), total phenol 57% (Q=6 L/min, PS(0,2)), total particular matter 33% (Q=6 L/min, PS(0,2)).