Removal of boron from geothermal water by cross flow flat sheet reverse osmosis process
Çapraz akışlı düz tabakalı ters ozmos membran sistemiyle jeotermal sulardan bor giderilmesi
  1. Tez No: 276211
  2. Yazar: ŞEYDANUR GÖRKEM ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT YÜKSEL, PROF. DR. NALAN KABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ters ozmos membran yöntemi dünyada yaygın olarak kullanılan desalinasyon yöntemi olup, sulu çözeltilerden tüm kolloid ve çözünmüş maddeleri alıkoyma kapasitesine sahiptir. Kurak bölgelerde deniz suyu ve acı suyun yanı sıra özellikle sulama suyu olarak kullanılabilme potansiyeline sahip jeotermal sulardan da tuz giderimi düşünülmektedir. Ancak jeotermal suyun içermiş olduğu bazı elementler ve özellikle de yüksek derişimde bulunan bor bu suların sulama suyu olarak kullanımını kısıtlamaktadır. Sulama suyunda eser miktarda bulunan bor, bitkilerin gelişimi için gerekli iken sulama sularında yüksek derişimlerde bulunması bitkiler üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu nedenle fazla miktarının sulama suyundan uzaklaştırılması gerekmektedir. Olumlu ve olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak ters ozmos süzüntüsündeki bor miktarı 0.3 ila 1 mg/L arasında sınırlandırılmıştır.Bu çalışmada yüksek bor içeren jeotermal sulardan laboratuar ölçekli düz tabakalı ters ozmos membran ünitesiyle bor, silisyum ve tuz giderimi amaçlanmıştır. Çalışmalarda:?İşletme basıncı,?Membran türü,?Ön arıtma,?Besleme akış hızı ve?Besleme jeotermal su pH'nınsüzüntü miktarı, tuz, bor ve silisyum uzaklaştırılmasına olan etkileri araştırılarak optimum deney koşulları belirlenmiştir.Ayrıca elde edilen optimum koşullar altında, sulama suyu amaçlı kullanılabilmesine olanak sağlamak üzere, jeotermal su ters ozmos süzüntüsünden borun uzaklaştırılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reverse osmosis (RO) is by far the most widespread type of membrane based desalination process. It is capable of rejecting nearly all colloidal or dissolved matter from an aqueous solution. In addition to desalination of seawater or brackish waters for drinking water production, desalination of geothermal water is also being considered in arid areas mainly for irrigation purposes. But the presence of some elements especially boron, which exists at high concentrations in geothermal waters, prevents direct using it as irrigation or potable water. Although boron is necessary for plant growth as a micronutrient, it can be harmful at higher concentrations in irrigation water so, the excess amount of boron should be removed. Therefore, typical tender documents display boron limits in the RO permeate between 0.3 and 1 mg/L.This study is focused on the application of lab scale cross flow flat sheet reverse osmosis process for removal of boron, salt and silica from geothermal water. In this study, optimum operating conditions such as;?Operating pressure,?Membrane type,?Pre-filtration,?Feed flow rate,?pH of feed waterthat govern permeate flux, boron, salt and silica removal were investigated.Under the obtained optimum conditions, boron removal from geothermal water RO permeate was also investigated to obtain permissible level of boron which would be reused for irrigation purposes.