Pamuk tohumu yağı kullanılan diyetlerle beslenen gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1972)'nın büyüme performansı ve yağ asidi kompozisyonu
Growth performance and fatty acid composition of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1972) fed diets included cottonseed oil
  1. Tez No: 232404
  2. Yazar: MÜJDE GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W., 1972) diyetlerinde balık yağı yerine farklı oranlarda (% 25, % 50, % 75 ve % 100) kullanılan pamuk yağının balığın büyüme performansına ve yağ asidi kompozisyonuna etkileri değerlendirilmiştir. Toplam 60 gün süren yemleme deneylerinde başlangıç ağırlıkları ortalama 89,33 g olan 500 adet balık kullanılmıştır.Balıkların büyüme parametreleri yapılan ölçümler sonucunda canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme hızı, yemden yararlanma oranı, kondüsyon faktörü, karkas oranı, hepatosomatik ve viserosomatik indeks değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan yem ve balık örneklerindeki besin maddeleri miktarı, yağ asidi kompozisyonu ile balıklardan alınan karaciğer örneklerindeki toplam yağ oranı saptanmıştır.Deney sonunda balıklardaki en yüksek ağırlık artışı (62,97 g) deney grubu 3'de gerçekleşmiş (P ? 0.05) ve diğer deney grupları arasındaki fark önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Yemden yararlanma oranları, deney grubu 3'de en düşük (1,28) değerde hesaplanmış (P ? 0.05) ve diğer deney grupları arasında (1,35-1,37) önemli bir fark görülmemiştir (P>0.05). VSİ ve HSİ değerleri diyetlerde kullanılan pamuk yağının artışına paralel olarak artmıştır. En yüksek VSİ (14,68) ve HSİ (1,16) değerleri deney grubu 5'de bulunmuştur.Diyetlerde kullanılan pamuk yağı, balık örneklerindeki vücut ve karaciğer yağı oranları ile yağ asidi kompozisyonunu önemli derecede etkilemiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre % 50 ve daha yüksek oranlarda pamuk yağı içeren diyetler balıkların vücut ve karaciğer yağı oranlarını artırmıştır (P ? 0.05). Diyetlerde kullanılan pamuk yağı oranlarının artışına paralel olarak n-6 PUFA oranları da artmıştır. Buna karşın n-3 PUFA ve n-3 HUFA oranları aşamalı olarak azalmıştır (P ? 0.05). Benzer şekilde deney yemlerinin n-6 PUFA ve n-3 PUFA oranları deney balıklarının etindeki yağ asidi kompozisyonuna doğrudan yansımıştır.Sonuç olarak balıkların büyüme performansı ve yağ asidi kompozisyonu incelendiğinde gökkuşağı alabalığı diyetlerinde balık yağı yerine maksimum olarak % 50 oranında pamuk yağının kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the effect of feeds included different (% 25, % 50, % 75 and % 100) ratios of cottonseed oil substitute of fish oil on growth performance and fatty acid composition of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss W., 1972) were investigated. Totally 500 fish (mean initial weight was 89,33 g) were used for feeding trials during the 60 days.Growth performanceof fish were calculated as individual growth performance, specific growth rate, feed utilization, condition factor, carcass ratio, viserosomatic and hepatosomatic index values. Proximate composition and fatty acid composition of experimental feeds or fish and total lipid in the liver samples of fish were determined.At the end of feeding trials, mean individual weight gain of the fish was found the highest value (62,97 g) in experimental group 3 (P ? 0.05). No significant differences were found among the other experimental groups (P>0.05). Experimental group 3 had the lowest feed conversion ratio (1,28) (P ? 0.05) and no significant (between 1,35-1,37) differences were detected among the other experimental groups (P>0.05). To increase VSI and HSI values gradually increased cottonseed percentages in diets. However, experimental group 5 had the highest VSI (14,68) and HSI (1,16) values.Liver and whole body lipid vawes or fatty acid composition of fish were significantly affected by cottonseed oil in diets. Results showed that diets included cottonseed oil % 50 and over levels were increased body and liver lipids of fish (P ? 0.05). Cottonseed oil levels in diets were gradually increased n-6 PUFA.percentages and were gradually decreased n-3 PUFA and n-3 HUFA percentages (P ? 0.05). n-6 PUFA and n-3 PUFA of whole fish bodies were directly reflected fatty acid composition of experimental diets.According to the all results, growth performance and fatty acid composition of fish were shown that is possible use % 50 and sub levels of cottonseed oil as substitute fish oil in the rainbow trout diets.