Bir bina modelinin titreşimlerinin deneysel analizi
Experimental analysis of vibrations of a building model
  1. Tez No: 232405
  2. Yazar: HASAN ÖMÜR ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURKAN YAĞIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
`Bir Bina Modelinin Titreşimlerinin Deneysel Analizi' isimli tez çalışmasında dış kaynaklı titreşimlerin etkisine maruz kalan binaların ve içerisinde yaşayan insanların korunmasına yönelik temel çalışmalar yapılmıştır.Yapı sistemlerinde dış kaynaklı titreşimlerinin azaltılması konusundaki literatür taranarak çalışmalar özetlenmiştir. Yapılan bu çalışmaların ışığında çelik sac ve kolonlardan oluşan bir bina modeli hazırlanmıştır. Modelde kullanılan malzemelerin özellikleri incelenmiştir. Mevcut bina modeli üzerinde başlangıç şartları tayin edilerek serbest titreşim deneyleri yapılmıştır. Yapılan serbest titreşim deneylerinin sonuçları yorumlanmış, deney şartlarını sağlayan bir simulasyon modeli kurulmuştur.Dış kaynaklı titreşimlerinin etkisinin nasıl iyileştirilebileceği hususunda çalışmalar yapılmıştır. Model üzerinde hazırlanan bir dinamik sönümleyici üzerinde çalışılmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlar ve modelin bilgisayar ortamında yapılan simulasyonları karşılaştırılmıştır. Dinamik sönümleyicinin titreşimlerin etkisi azalttığı görülmüştür. Kurulan simulasyon modelinin de deneysel sonuçlara yakın değerler vermesi deneyler ve simulasyonlar arasında uyum olduğunu göstermiştir.Yapılan çalışmalar neticesinde dinamik sönümleyici kullanılan binaların deprem gibi dış etkenlere karşı direnç gösterdiği ve yapıları zararlı etkilerden koruyabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study that is named `Experimental Analysis of Vibrations of a Building Model?, fundamental work has been implemented to protect building structures that are exposed to external vibrations and people living in these buildings.Literature on reducing vibrations on structural systems from an external source has been reviewed and summarized. A building model formed with steel sheets and steel columns has been prepared to conduct experiments. Material properties used in the model has been examined. After determining initial conditions on the building model free vibration experiments executed. Study on the results of these experiments has been directed to construct a simulation that represents experimental conditions.Mitigating the effects of vibrations from an external source has been studied. A dynamic absorber that has been prepared on the building model has been studied. Results of the experiments and computer simulations has been compared in order to see the effect of dynamic absorber on vibrations. Results of simulation study that are close to experimental results show that experiments and simulation are in conformity.In conclusion buildings with dynamic absorbers are resistant to external exposures like earthquakes and protect structures from hazardous effects of these exposures.