Çim alanlarının tesisinde ve bakımında ortaya çıkabilecek sorunlar üzerine araştırmalar
Studies on problems concerning the establisment and care of lawn areas
- Tez No: 232424
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AYAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde çim alanlarının fonksiyonlarına ve işlevselliğine bağlı olarak peyzaj alanlarında kullanımı hızlı bir şekilde artmaktadır. Çim alanlarının yaygınlaşması sorunlarını da beraber getirmektedir. Bu sorunlar, genelde çim alanlarının tesisinde yapılan yanlışlıklardan ve bakım tekniklerinin doğru bir şekilde uygulanmamasından kaynaklanmaktadır. Bu tür hatalardan dolayı zaten yüksek olan çim alanlarının maliyeti daha da yükselmektedir.Bu çalışmada, çim alanlarının tesisinde ve bakımında ortaya çıkabilecek sorunlar ve bu sorunların giderilmesi için yapılması gerekenler, seçilmiş örnek alanlarda uygulamalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada İstanbul'dan 4 adet ve Bodrum Türkbükü'nden 1 adet örnek alan seçilmiştir. Bu örnek alanlarda karşılaşılabilecek sorunlar belirlenmiş ve gerekli ölçümler yapılmıştır. Bu ölçümler sonucunda alanlarda tekniğine uygun bakım çalışmaları yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Nowadays, using turfgrass in landscape plans considering their functionality is very popular. The popularity of using turfgrass may also bring some problems due to the unappropriate turfgrass designs and improper applications of maintenance techniques. These missapplications cause increase in initial costs.In this study, the inaccuracies due to the turfgrass building and maintenance, and rehabilitation techniques are studied on 4 pilot gardens in İstanbul and one pilot garden in Bodrum-Turkbuku. The misapplications that may be observed in these areas are indicated and the necessary measurements are done as well. The proper maintenance studies are also applied considering the measurement results. At the end of the maintenance applications, remarkable changes are observed as well.