Realistic mobility modeling for vehicular ad hoc networks
Tasarsız araç ağları için gerçekçi hareket modelleme
- Tez No: 232489
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tasarsız araç ağları için önerilen yönlendirme protokollerinin geçerliliği veperformansı çoğunlukla benzetimlerle değerlendirilir. Fakat, rasgele hareketliliğedayalı benzetimler araçların bireysel hareketlerini göz önüne almazlar. Bireysel araçhareketlerinin bir kısmını yansıtan gerçekçi bir hareket modeli tam ve doğru birdeğerlendirme için önemlidir. Bu tezde araçların temel davranışlarını göz önüne alangerçekçi bir hareket modelleme sistemi önerilmektedir. Hareket modelinin birprotokolün değerlendirmesini kayda değer derecede etkileyebileceğini göstermek için,önerilen model AODV ve OLSR yönlendirme protokolleri kullanılarak RandomWaypoint modeline karşı test edilmiştir. Benzetim sonuçları araç hareket modelininyönlendirme protokollerinin performansını etkilediğini göstermiş, hareket modelinintasarsız araç ağlarının başarım değerlendirmesindeki önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The validity and performance of routing protocols for Vehicular Ad Hoc Networks (VANETs) are mostly evaluated by simulations. However, simulations based on random mobility fail to consider individual and specific behaviors of nodes. A realistic mobility model that is able to reflect some features of vehicle mobility is important for a more accurate evaluation. In this thesis, a realistic mobility modeling tool, Mobility for Vehicles (MOVE), which considers the basic mobility behaviors of vehicles, is proposed. The proposed model is tested against the Random Waypoint (RWP) model using Ad Hoc On Demand Distance Vector (AODV) and Optimized Link State Routing (OLSR) protocols to show that the mobility model can affect the evaluation of a protocol significantly. Simulation results show that vehicle mobility model effects the performance of routing protocols, emphasizing the importance of the mobility models in the evaluation of VANETs.