Isometric grip strength distribution of a Turkish sample as a function of posture and support
Bir Türk örnekleminin el-kavrama kuvvetinin vücut pozisyonuna ve desteğe bağlı olarak dağılımı
  1. Tez No: 232488
  2. Yazar: BAYKAR SİLAHLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fiziksel işlerde bir işçinin mekanik iş kapasitesi, kısmen kas kuvveti kapasitesine bağlıdır. Özellikle ellerin yoğun olarak kullanıldığı işleri, işgücünün kuvvet kapasitesine göre tasarlayarak, işgücünün gereksiz yorgunluğu ve kas-iskelet hastalıkları önlenebilir, verimlilik, kalite ve konfor artırılarak, bağlı maliyetler azaltılabilir. Bu da herşeyden önce işgücü kapasitesinin bilinmesine bağlıdır. El-kavrama kuvveti verilerinin kullanılmasıyla, işgücünün büyük bir bölümünün verilen bir işi yapabilip yapamayacağı ve herhangi tekrarlamalı bir iş için yorgunluk olmadan gerekli olan kuvvet yüzdesinin ne olacağı belirlenebilir.Bu çalışmanın ana amacı Anadolu insanının maksimum statik el-kavrama kuvveti dağılımının cinsiyet, yaş, meslek ve vücut özelliklerine bağlı olarak hesaplanmasıdır. Çalışmanın diğer bir amacı ise, vücut pozisyonu ve dinamometrenin desteklenip desteklenmemesinin el-kavrama kuvveti üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla, aile kökenleri Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden olan, farklı yaş ve meslek gruplarındaki 129 bay ve 79 bayandan oluşan 208 sağlıklı katılımcının el-kavrama kuvveti ölçümleri gerçekleştirildi. Ölçümlerin bir bölümü laboratuarda diğer bölümü ise laboratuar dışında yapıldı. Kuvvet verisi dışında katılımcıların boy ve ağırlık dağılımları da belirlendi. Elde edilen kuvvet verileri çeşitli ülkelerdeki kuvvet verileriyle karşılaştırıldı.İstatistiksel analizden sonra, elde edilen sonuçlara göre erkeklerin ortalama el-kavrama kuvvetinin bayanlarınkinden yaklaşık % 44 daha fazla olduğu görüldü. Baskın elin baskın olmayan ele göre istatistiksel olarak kuvvetli olduğu belirlendi. Ağır işlerde çalışanların, öğrencilere ve hafif işlerde çalışanlara göre daha güçlü oldukları tespit edildi. Erkeklerde ortalama el-kavrama kuvvetinin 18 ile 49 yaş grupları arasında değişimediği fakat 49 yaşından sonra bu kuvvetin azaldığı görüldü. Bayanlarda ise, el-kavrama kuvveti 18 yaşından itibaren yaşla birlikte artarak 30-39 yaş grubunda maksimuma ulaştı ve daha sonra artan yaşla azaldı. El-kavrama kuvvetinin dinamometrenin desteklenmesiyle arttığı görüldü, ancak vücut pozisyonunun el-kavrama kuvvetini istatistiksel olarak etkilemediği belirlendi. Vücut kitle endeksinin, el-kavrama kuvveti üzerinde istatistiksel olarak etkisinin olduğu tespit edildi. Diğer ülkelerde yapılan çalışmalarla karşılaştırıldığında, Türk örnekleminin ortalama el-kavrama kuvvetinin Çin örneklemlerinin ortalama el-kavrama kuvvetinden daha fazla olduğu, Amerikan ve İngiliz örneklemlerinin ortalama el-kavrama kuvvetlerine göre ise, karşılaştırılan çalışmaya bağlı olarak, eşit veya daha az olduğu sonuçlarına varıldı.
Özet (Çeviri)
In physical work activities, a worker?s capacity to perform mechanical work is partly determined by his/her capability to apply muscular strength. Especially in hand intensive jobs, to prevent fatigue and musculoskeletal disorders; to maximize quality, productivity and comfort; and minimize associated costs, strength capabilities of workers should be determined in order to match them with job strength demands. By using grip strength data, it can be ensured that the majority of workforce is capable to perform a given task, and the percentage of strength required by a repetitive task can be assessed so that fatigue is avoided.The main objective of this study was to estimate the maximum voluntary isometric (static) grip strength distribution of Anatolian people related to gender, age, occupation, and body characteristics. Another objective of the study was to investigate the effects of body posture and hand support on grip strength. For the purpose, a sample of 208 healthy participants (composed of 129 males and 79 females) with family origin from the seven regions of Turkey was recruited. The participants were sampled in a manner so that all working age and occupation groups were included in the study. The study involved both laboratory and field studies. Besides strength, some other body measurements such as stature and weight distributions of the sample were also estimated. The comparisons were also made with the strength data of the populations of several countries.Following the statistical analysis, the results were documented. According to the results, the male mean grip strength value was about 44% higher than the female mean grip strength value. Dominant hand was significantly stronger than non-dominant hand for both male and female. The heavy manual workers were, on average, stronger than the light manual workers and students were. The mean male grip strengths were similar from age group (18-29) to (40-49) years, and started decreasing thereafter. On the other hand, female mean grip strength increased from (18-29 yr.) age group to (30-39 yr.) age group and started decreasing thereafter. Grip strength increased significantly with support; however, body posture did not have significant effect on grip strength. Body mass index had also significant effect on mean grip strength. It was also concluded that the mean grip strength of the studied sample was while significantly higher than those of the Chinese samples; depending on the compared study, was either similar or lower than those of American and British samples.