Sayısal yayın sistemleri için kodlanmış OFDM yöntemleri
Coded OFDM methods for digital broadcasting systems
  1. Tez No: 232570
  2. Yazar: SARPER KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde gezgin iletişim sistemleri, internet, video ve çoklu ortam uygulamalarını destekleyebilmek için, verilerin yüksek hızlarda ve düşük hata olasılıklarında iletimini sağlayan modülasyon ve çeşitleme tekniklerine ihtiyaç duyar. Bu tezde, modülasyon tekniği olarak tercih edilen dikgen frekans bölmeli çoğullama ve gezgin iletişim kanalının sınırlamalarının üstesinden gelmek için kullanılan kanal kodlama yöntemleri konu alınmıştır.Yeni nesil gezgin iletişim sistemlerinin, yüksek hızdaki verilerinin gezgin iletişim kanallarından, istenen servis kalitesinde iletilebilmesi için etkili modülasyon ve çeşitleme teknikleri geliştirilmektedir. Modülasyon tekniklerine en iyi aday olarak çok taşıyıcılı bir modülasyon tekniği olan OFDM gösterilmektedir. Gezgin iletişim kanalının sınırlamalarının üstesinden gelmek için ise verici ve alıcı anten çeşitleme teknikleri ve kodlama ön plana çıkmaktadır. OFDM ve kodlama birleştirilerek elde edilen kodlanmış OFDM sistemleri ile kablosuz iletişim kanallarında yüksek veri hızlarında hareketliliği sağlayan uygulamalarda düşük hata olasılıklarına ulaşılabilmektedir.Bu çalışmada farklı iki kanal kodlama tekniği ile OFDM yöntemi birlikte kullanılarak gerçekleştirilen kablosuz iletişim sistem modelinde kanal kestirimi ve alıcı başarımı incelenmiştir. Çok Seviyeli Turbo Kodlama ve Düşük yoğunluklu Parite kontrol kodlanmış veri sembolleri OFDM yöntemiyle modüle edildikten sonra zamanla değişen iletişim kanalı parametreleri kestirilmiş ve bit hata oranı gözlenmiştir. Her iki kanal kodlama yönteminin de kodlamasız OFDM iletişim sistemine göre hata başarımının iyileştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, mobile communication systems require modulation and diversity techniques that ensure data transmission with high rate and low bit error in order to support internet, video and multimedia applications. In this thesis orthogonal frequency division multiplexing OFDM and coding used as a modulation technique in order to cope with mobile communication channel constraints are constraints.OFDM is a multi-carrier modulation technique in which a single high rate data-stream is divided into multiple low rate data-streams that are modulated using subcarriers which are orthogonal to each other. OFDM has commonly been utilized to transform a frequency selective fading channel into multiple flat fading subchannels. One of the main advantages of OFDM is its multipath delay spread tolerance and efficient spectrum use by allowing overlapping in the frequency domain. Coded OFDM systems are obtained by combining OFDM and channel coding technique and help to achieve high data rates and low bit error rates in mobile communication systems.In this study the channel estimation and receiver performance of a wireless communication system which is the combination of two channel coding methods and OFDM are investigated. Mutli Level Turbo Coded (MLTC) and Low Density Parity Check (LDPC) coded data symbols are modulated with OFDM method, then the parameters of a wireless time varying channel are estimated and the bit error rate (BER) is calculated. After all, it was concluded that the bit error rate of a coded OFDM system is much better than that of an uncoded OFDM system.