Part-based 3D face recognition under pose and expression variations
Poz ve ifade değişimlerinde parça tabanlı üç boyutlu yüz tanıma
  1. Tez No: 232627
  2. Yazar: HAMDİ DİBEKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. LALE AKARUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sensör teknolojilerindeki gelişmeler ve biyometrik özellikleri tanıma konusunda son yıllarda yapılan araştırmalar, üç boyutlu yüz tanımasistemlerinden beklentileri yükseltmektedir. Üç boyutlu yüz tanıma alanına olan bilimsel ilginin önemli bir nedeni yüz taramalarının kişileri rahatsız etmeden yapılabilmesidir. Bu durum, üç boyutlu yüz tanımayı, güvenlik ve insan-bilgisayar etkileşimi konularında kullanılabilir hale getirmektedir. Bu çalışmada, tam otomatik, parça tabanlı bir üç boyutlu yüz tanıma sistemi önerilmiştir. Önerilen sistem, tanıma konusunda poz düzeltme ve eğrilik tabanlı yüz bölütlemesine dayanmaktadır. Sistemin tanıma basamağında, yüz parçalarının kullanılması, yüz ifadelerindeki değişimlerde bile, sisteme gürbüzlük sağlamaktadır. Burun anatomik olarak yüzün en hareketsiz bölgesi olduğu için ifade değişimlerinden çoğunlukla etkilenmez. Bu sebeple, burun ucu bulma ve burun bölütü çıkarma konuları üzerinde yoğunlaşılmıştır. Ayrıca, burun ucu ve diğer nirengi noktaları poz düzeltmeye imkan vermektedir. Önerilen tanıma sisteminin poz düzeltme özelliği, sistemin poz değişimlerinde kullanılabilirliğini sağlamaktadır. Sonuçlarımız, doğal sınırlarından bölütlenmis burun bölgesinin, üç boyutlu yüz tanımada tek başına kullanımı ile, Boğaziçi Veri Tabanında, tanıma başarısı oranlarını düz yüz ifadeleri için yüzde 94.1'e kadar ve poz değişimleri için yüzde 79.41'e kadar arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The advances in sensor technologies and the several years of research in recognition of biometric modalities increased the expectations from 3D face recognition systems. An important reason of scientific interest on 3D face recognition is the ability ofacquisition of the facial data nonintrusively. This makes 3D face recognition applicable to real life tasks in terms of security and human computer interaction. In this study, a fully automatic part-based 3D face recognition system has been proposed. The proposed system is based on pose-correction and curvature-based facial segmentation for recognition tasks. Utilization of facial parts in the recognition step provides robustness to the system even in facial expression variations. Since the nose is anatomically the most stable part of the face, it is largely invariant under expressions For this reason, we have concentrated on locating the nose tip and segmenting the nose. Furthermore, the nose tip and other nose landmarks enable pose correction. Pose correction feature of the proposed recognition system, allows the identification of people under significant amount of pose variations. For the face recognition task, we try both one-to-all and Average Nose Model (ANM) based methodologies. Our results show that the utilization of anatomically-cropped nose region in 3D face recognition increases the rank-one recognition success rates up to 94.1 per centfor frontal facial expressions and 79.41 per cent for pose variations in the Bosphorus database.