Kablosuz haberleşme sistemlerinde FPGA uygulaması
Implementation FPGA of wireless communication systems
  1. Tez No: 232703
  2. Yazar: ŞENER DİKMEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda Kablosuz haberleşme Sistemleri için Gezgin Haberleşme Sistemleri tüm dünyada büyük ilgi gördü. Akıllı Anten Sistemleri Kablosuz Haberleşme Sistemleri içinde etkili spektrum kullanarak kapasite arttırımı için anahtar bir teknoloji olarak farkedildi. Araştırmalar son zamanlarda gelişmiş Yazılım Tanımlı Radyo (SDR), anten sistemleri ve işaret işleme tekniklerine odaklandı. Radyo olarak tanıtılan SDR yazılımla birlikte çok etkili bir maliyetle yenilenebilir ve radyo nimarisini geliştirmek için tercih edilebilir. 3. Nesil CDMA temel istasyonu, Akıllı Anten Sistemi Frekans Bölüşümlü Çiftleme (Frequency Division Dublex, FDD) için akıllı anten algoritmalarına gerek duyar. Küçük hesaplama karmaşıklığı ile istenen performans kolaylıkla sağlanabilir. Programlanabilir işlemciler kullanıldığı zaman bu algoritmalar akıllı anten temel istasyonu içinde 3. Nesil temel istasyon içinde kolayca güncellenir. Alan Programlamalı Kapı Dizileri (FPGA) çok fonksiyonlu yazılım tanımlı radyo uygulamaları gibi kablosuz haberleşme sistemlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. FPGA teknolojisi ile gerçek zamanlı uygulamalara yakın sonuçlar elde edilebilir. İşaret işleme ise lojik tasarım birleştirilmesiyle birlikte esnek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle donanım kullanıcıları DSP' ler ile yer değiştirmektedir. FPGA uygulaması için Modelsim gibi bir VHDL aracı kullanılarak adaptif algoritmalara uygulandı. Temel istasyonda anten dizileri için Doğrusal Anten Dizisi düşünülür. Anten dizisinde alınan işaretin cdma2000 formatında iletildiği ve de çokluyolun işareti yavaşlattığı farz edilir. Burada kullanılan Uzay Kod Korelatör algoritmasının avantajı En Küçük Kareler, Yenilenebilir En Küçük kareler ve Sabit Modül algoritmasına benzememesidir. Bu algoritma eğitim parametreleri gerektirmez ve ağırlık vektörü hesaplama zamanı dizi topolojisi ve çoklu yol yayılım durumlarından etkilenmez. Anahtar kelimeler : Akıllı Anten Sistemi, 3.Nesil, Işın Şekillendirme, Akıllı Anten Algoritmaları, FPGA ve VHDL
Özet (Çeviri)
Mobile Communication Systems for Wireless Communications Systems has received enormous interest worldwide in recent years. And smart antenna systems are recognized as a key technology for increasing capacity and using efficient spectrum in wireless communication systems. Researches have recently been focusing especially on advanced software radio, antenna systems and signal processing techniques. Software Defined Radio (SDR) is often described as a radio can be upgraded very cost effectively with software and offers the ability to develop radio architecture. Integrating on of SAS into 3G CDMA base stations requires smart antenna algorithms that are suitable for Frequency Division Dublex (FDD) mode, have small computational complexity, and provide desired performance. When implemented on programmable processors, these algorithms will facilitate upgrade of existing 3G base stations into smart antenna capable base station.Field Programmable Gate Array (FPGA) is important in multi function software defined radio applications like wireless communication. Developments in FPGA technology have enabled near realtime signal processing. The flexibility of having the ability to integrate logic design with signal processing is showing hardware designers to replace digital signal processor with FPGAs. For the FPGA implementation, adaptive algorithms were implemented by using VHDL tool such as Modelsim. As the antenna arrays at the base station, uniform linear array (ULA) topology is considered. Signal received from the antenna array is assumed to be transmitted in cdma2000 format from the mobile terminal and exposed to changing multipath conditions. The advantage of using Space Code Corelator (SCC) algorithm is that unlike other adaptive algorithms such as Least Mean Square (LMS), Recurisive Mean Square (RLS) and Constant Modulus (CM) algorithms, it does not require any learning parameter and that its weight vector computation time is not affected by the array topology and multipath propagation conditions. Keywords : Smart Antenna System, 3G, Beamforming, Smart Antenna Algorithms, FPGA and VHDL