Kablosuz ağlardan çoklu-ortam iletimi
A software application for multimedia transmission over wireless networks
- Tez No: 232762
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günlük yaşamımızda sıkça kullandığımız ve hayatımızın önemli bir parçası haline gelen kablosuz ağlar sürekli olarak gelişme göstermektedir. Bu tez çalışmasında yaygın olan kablosuz ağ (Wi-Fi Wireless Fidelity) üzerinden çoklu ortam ( multi-media) aktarımı gerçekleştirilmiştir. Normal Wi-Fi standartlarından farklı olarak program yapısı, yeni gelişmekte olan ve Wi-Fi teknolojisine göre kapsama alanı ve bant genişliği noktasında büyük avantaj sağlayan WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) yapısı göz önüne alınarak kurulmuştur. Uygulama Microsoft .NET platformu altında çalışmak üzere, Visual C# programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. Uygulama aynı yerel ağ üzerinde kablosuz veya kablo yardımı ile bir erişim noktasına bağlanan bilgisayarlarda, aynı anda karşılıklı 2 bilgisayarın haberleşmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.Haberleşme sağlayacak olan iki bilgisayar birbirlerine ait IP (Internet Protocol) adreslerini ve veri aktarımını sağlayacak port adreslerini belirledikten sonra veri transferini başlatırlar. Program sunucu yapısı olmadan sadece bilgisayar ? bilgisayar ( Peer-to-Peer ) yapısı üzerine kurulmuştur. Şu anda internet ortamında yaygın olarak kullanılan anlık mesajlaşma programlarına alternatif olarak kullanılabilecek olan uygulamanın asıl önemli özelliği ise ikişer farklı IP adresleri üzerinden kurulacak olan iletişimde, herhangi bir hattın kopması durumunda iletişimin sürekliliğinin sağlanabilmesidir. Bu özellik, ağ yapısında kullanılan protokolleri sınıflayan OSI modelinde, taşıma katmanında ( transport layer ) yeralan TCP ( Transmission Control Protocol ) yerine, yine benzer bir protokol olan SCTP ( Stream Control Transmission Protocol ) multihoming özelliği kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Uygulamada tamamen TCP/IP protokol bütünü kullanılmıştır ve altyapısını oluşturan tüm aşamalar detaylı biçimde tez çalışması boyunca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless Networks which are being widely used nowadays are growing rapidly. The multimedia transmission over Wi-Fi (Wireless Fidelity) has been realized by the software which was developed around the scope of this thesis. It has been developed by taking into consideration the new technologies like WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) which has better coverage and much more available bandwidth than Wi-Fi. The application has been developed using C# programming language over .NET platform. It has been designed to enable two computers to communicate on the same network connected to an access point via wireless or cable.Two computers, which will communicate, start data transfer after specifying the IP addresses and port numbers of each other. The application has been built on Peer-to-Peer structure without any server configuration and has the basic properties of programs which provide improved voice meetings and which is used intensively by internet users. But the most important property of this application is maintaining the data transfer between two computers which has more than one network interface. This property has been developed by using multi-homing feature of Stream Control Transmission Protocol (SCTP) instead of TCP.In this application, complete TCP/IP has been used and all the steps of this application are examined in detail under various headlines around the scope of this thesis.