Kablosuz algılayıcı ağlarda transport layer çoklu ortam iletişim protokolü
Transport layer protocol for multimedia communication in wireless sensor networks
- Tez No: 321651
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, kablosuz algılayıcı ağlarda veri transfer katmanı ele alınmış ve çoklu ortam verisi iletimi için etkin bir protokol geliştirilmiştir. Geliştirilen protokol çoklu ortam verisinin iletiminden önce kaynak ve hedef düğüm arasında var olan yollardan en az birini bulup sonrasında söz konusu yol veya yollar üzerindeki düğümleri kullanarak asıl verinin hedef düğüme iletilmesini sağlamaktadır. Benzetim aracı olarak OMNeT++ ve Castalia kullanılmıştır. Önerilen protokol, C++ programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. DTSN(Distributed Transport for Sensor Networks) protokolüyle karşılaştırılarak benzetim sonuçları elde edilmiştir. Deneysel sonuçlar geliştirilen protokolün çoklu ortam verisi iletiminde daha başarılı olduğunu göstermiştir.Anahtar Kelimeler : Kablosuz Algılayıcı Ağlar, Çoklu Ortam ?leti?im, Protokol
Özet (Çeviri)
In this thesis, the data transfer layer of wireless sensor networks has been discussed and an efficient protocol has been developed for the transmission of multimedia data. Developed protocol try to find at least one of the existing paths before the transmission of multimedia data between the source and the destination node and then using these nodes on the path or paths actual data is transmitted from the source to the destination. OMNeT++ and Castalia have been used as simulation tool. Proposed protocol has been developed using C++ programming language and compared with DTSN(Distributed Transport for Sensor Networks) transport protocol. The experimental results have shown that the developed protocol is more successful in the transmission of multimedia data.Key Words : Wireless Sensor Networks, Multimedia Communications, Protocol