Uzundere ilçesi ve yakın çevresinin ekoturizm potansiyelinin belirlenmesi ve sınıflandırılması
Determination and classification of ecotourism potential of Uzundere district and its environs
  1. Tez No: 232827
  2. Yazar: TUBA ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARİS KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Turizm, Landscape Architecture, Tourism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Turizm ve özellikle son yıllarda benimsenen ekoturizm yaklaşımları, yerel kültürlere saygılı ve onların mevcut yapılarını koruyan bir ekonomik gelişme öngörmektedir. Ekoturizm, turizm sektörü açısından bir planlama yaklaşımı olarak Uzundere yöresinin gelişmesi için son yıllarda önemli araçlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Bu yüksek lisans tezi, Türkiye'nin en görkemli doğa hazinelerinden biri olan Çoruh Havzasında yer alan Uzundere İlçesi'nin ekoturizm potansiyelini belirlemeye ve sınıflandırmasına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Uzundere İlçesi doğal zenginliği, kültürel, tarihi ve rekreasyonel değerleri açısından Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli turizm potansiyeline sahip yörelerindendir. Çok geniş bir kültürel mirasa ve doğal zenginliğe sahip olan ilçe yerli ve yabancı turistler için alternatif bir turizm bölgesi potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada bölgedeki mevcut potansiyelin, doğal ve kültürel kaynaklar korunarak çevreye zarar vermeyecek şekilde yöre ekonomisine önemli katkı sağlaması ve bu alanların korunması için ekonomik faydalar üretebilecek bir ekoturizm planlamasıyla turizm sektörüne kazandırılması ve ekoturizm kaynaklarının sınıflandırılması hedeflenmiştir. Araştırmada yöntem olarak SWOT Analizi Tekniği kullanılmış, yörenin ekoturizm açısından güçlü, zayıf yanları ile fırsatlar ve tehditler belirlenmeye çalışılmıştır. SWOT Analizi, gözlemler ve yörede yapılan çalışmalar yardımı ile mevcut ve potansiyel turizm etkinlikleri değerlendirilmiş, sınıflandırılmış ve haritalanmıştır. Aktif turizm etkinlikleri (1) İnanç Turizmi Etkinlikleri, (2) Tortum Şelalesi ve Yıkıklar (Yedi Göller) Odaklı Etkinlikler, (3) Piknik Aktiviteleri, (4) Festival ve Şenlikler olarak belirlenmiştir. Potansiyel turizm etkinlikleri ise, (1) Botanik Turizmi, (2) Kuş Gözlemciliği, (3) Kelebek Gözlemciliği, (4) Yaban Hayatı Gözlemciliği, (5) Trekking, (6) Manzara Seyri, (7) Tortum Gölü'ne Dayalı Etkinlikler olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucu olarak yörede coğrafi, ekolojik ve sosyo?kültürel açıdan ekoturizme kaynak oluşturan önemli değerler bulunduğu ve yörenin sivil toplum, üniversite, yerel yönetim ve kamu yatırımları ile önemli bir ekoturizm merkezi olabileceği kanısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism and especially ecotourism approaches which has been adopted in recent years suggest an economic development which is respectful of local cultures and preserving their present scructures. Ecotourism is in terms of tourism sector as a planning approach considered to be one of the most important means in recent years which provides economic development of Uzundere. The MsC thesis is realized in order to define and classify the ecotourism potential of Uzundere which lies in Coruh River basin and being one of the most magnificient nature treasure. Uzundere with is naturel beauties, culturel, historical and recreational facilities is one of the most important environs of Northeastern Anatolian Region which has the potential for tourism. Having natural beauties and cultural heritage, Uzundere ha on alternative tourism potential for the native and foreign tourists. In this study, it is aimed to make valuable contribution to the environs in the way of preserving natural and cultural sources and to make it be a part of tourism sector with the help of ecotourism planning in order to preserve these areas and to classify ecotourism sources. In this research, SWOT Analysis in used as a method and we try to define the strong and weak aspects of environs with the oppurtunities and threats in terms of ecotourism. The present and potential tourism activities are evaluated, classified and mapped with the help of observations and researches done in the environs. Active tourism activities are defined as (1) Faith Tourism Activities, (2) Activities focused one Tortum Waterfull and The Ruins (Seven Lakes), (3) Picnic Activities, (4) Festivities. Potential tourism activities are assessed as (1) Botanical Tourism, (2) Bird Watching, (3) Butterfly Watching, (4) Wild Life Watching, (5) Trekking, (6) Sightseeing, (7) Activities focused one Tortum Lake. As result of the research, we reach a conclusion that the significant values which form the source of ecotourism in terms of geographical, ecological and sociocultural in the environs and the environs may be significant ecotourism center with its civil society, university, local authorities and public investment.