Avrupa Birliği üyelik sürecinde türkiye'deki arazi toplulaştırma çalışmaları
The studying of land consolidation in turkey in adaptation stage to European Union
- Tez No: 232838
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Arazi toplulaştırma çalışmaları Avrupa ülkelerinde 1550'li yıllardan beri, ülkemizde ise 1960 yılından bu yana uygulanmaktadır. Türkiye kullanılabilir arazi varlığı yönünden Avrupa ülkelerinin pek çoğundan iyi durumda olmasına rağmen bu arazi varlığı yeterince değerlendirilememekte ve korunamamaktadır. Buna bağlı olarak tarımsal üretimde olumsuzluklar süre gelmektedir. Modern tarım tekniklerinin uygulanabilmesi ve üretimin artırılabilmesi için alınacak önlemlerden birisi de arazi toplulaştırmasıdır.Bu çalışma ile arazi toplulaştırma çalışmasının tanımı, sağladığı faydalar ve gerekliliği tartışılmış ve günümüze kadar Türkiye'de yapılmış arazi toplulaştırma çalışmaları ve bu çalışmalar esnasında takip edilen yasal prosedürler incelenmiştir. Avrupa Birliği üyelik sürecinde Türkiye'de mevcut olan arazi toplulaştırma yasaları ile Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan yasalar karşılaştırılmıştır. Ayrıca günümüze kadar ülkemizde ve Avrupa Birliği ülkelerinde arazi toplulaştırma çalışmaları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'deki arazi toplulaştırma çalışmalarının Avrupa Birliği üyelik süreci için henüz yeterli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Applying of land consolidation has been carried out since centuries in European countries although in Turkey it has been applying from 1960?s. Although Turkey has good situation more better than most of European countries, this land assets can not be protected and appreciated good enough and consequently agriculture of Turkey hasn?t been developed. Land consolidation is one of the precautions to develop agriculture.In this study, it has been discussed identification, necessity and utility of land consolidation. Applying of land consolidation until now in Turkey was analyzed and a legal procedure was researched during this applying period. The laws in Turkey during the adaptation stage to European Union were compared. Besides, application of land consolidation which has done until nowadays between European countries and our country were compared. As a conclusion, application of land consolidation in Turkey is not adequate for period of European Union