Hidrojel uygulamalarının mısır (Zea mays L.) bitkisinin su ve fosforlu gübre kullanımı üzerine etkisi
Effects of hydro gel application on water use and phosphorus fertilizer efficieny of corn (Zea mays L.)
  1. Tez No: 232841
  2. Yazar: NAZMİYE AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, ile sera koşullarında toprağa uygulanan çapraz bağlı polimerlerin toprağın bazı özelliklerine ve mısır (Zea mays L.) bitkisinin gelişimine etkisi ile gübre kullanım etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Deneme sera şartlarında 4×9x4x3 faktoriyel düzenlemede tam şansa bağlı deneme desenine göre; 1 bitki (mısır), 4 farklı nem seviyesi (%50, 65, 80 100), 9 hidrojel dozu (0, 20, 40, 80, 160, 240, 400, 800 ve 1200 kg /da) ve 4 fosfor dozu (0, 8, 16 ve 24 kg P2O5/da) 3 tekerrürlü olmak üzere toplam 432 saksıda yürütülmüştür. Denemede Öz-Kim Tarım Kristajel markalı hidrojel (pH nötr) kullanılmıştır. Ayrıca bitkilerin normal faaliyetini yürütebilmesi için gerekli olan N (240 kg/ha) ve K (80 kg/ha) ihtiyaçları toprakta bulunan elverişli miktarları dikkate alınarak amonyum sülfat (%20,5N) ve potasyum sülfat (%50 K2O) gübrelerinden sağlanmıştır. Bitkilerin büyüme periyodu içindeki su ihtiyaçları saf su ile karşılanarak, toprak nem düzeyi tarla kapasitesinin %50, 65, 80 ve 100 seviyelerinde tutulmaya çalışılmıştır. Bitkiler 90 günlük büyüme periyodu sonucunda hasat edilerek kök, yaprak ve gövde aksamına ayrılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek bitki boyu, yarayışlı suyun %50 olduğu nem seviyesinde dekara 1200 kg hidrojel ve 24 kg fosfor uygulaması (150,0 cm) ile, en yüksek bitki ağırlığına (218,95 gr) yarayışlı suyun %80 olduğu nem seviyesinde 1200 kg/da hidrojel ve 24 kg fosfor/da uygulaması ile, en büyük gövde çapına (14,56 mm) yarayışlı suyun %100'ünün sağlandığı nem düzeyinde 160 kg/da hidrojel ve 24 kg/da fosforlu gübre uygulaması , en yüksek fosfor miktarına (7461,16 ppm) ise yarayışlı suyun %65'nin sağlanmaya çalışıldığı nem düzeyinde 40 kg/da hidrojel ve 0 kg fosforlu gübre uygulaması , toprağa 1200 kg/da hidrojel uygulaması ile topraktaki mevcut yarayışlı nem miktarında ortalama olarak %37,5 oranında bir artış meydana gelmiştir. Mısır bitkisinin yarayışlı suyun %80 olduğu nem düzeyinde 1200 kg/da hidrojel ve 8 kg/da fosforlu gübre uygulaması (%30,33) ile, kontrol uygulamasına göre yaklaşık %130 oranında kuru madde miktarında bir artışa neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of hydro gel application water use and phosphorus fertilizer efficiency of corn (Zea mays L.) grown under greenhouse conditions.Experiments were done using a randomized block design with 3 replications as follow; 1 plant (corn), 4 available water content (50%, 65%, 80%, and 100%), 9 hydro gel doses (0, 20, 40, 80, 160, 240, 400, 800 and 1200 kg da-1) and 4 phosphorus does (0, 8, 16 and 24 kg P2O5 da-1). As a total experiments were conducted on 432 pots.Hydro gel used in study (pH neutral) was purchased from Öz-Kim Tarım. In order to sustain normal development of plants, with regard to soil initial analysis, N (240 kg ha-) and K (80 kg ha-1) was supplied with ammonium sulphate (20.5% N) and potassium sulphate (50% K2O) fertilizers. Irrigation was done with deionized water in order to keep soil in desired available water contents. Plants were harvested after 90 days of growing period. Root, leaf and shoot of each plant was analyzed individually. Accord-ing to the results obtained, the highest plant height (150.0 cm) was gained with the ap-plication of 50% available water content, 1200 kg hydro gel da-1 and 16 kg phosphorus application. The highest plant weight (218.95 gr) was gained with the application of 80% available water content, 1200 kg hydro gel da-1 and 24 kg phosphorus application. The highest plant radius (14.56 cm) was gained with the application of 100% available water content, 160 kg hydro gel da-1 and 24 kg phosphorus application. The highest phosphorus content (7461.16 ppm) was gained with the application of 65% available water content, 40 kg hydro gel da-1 and 0 kg phosphorus application. Application of 1200 kg hydro gel da-1 increased available water content at the ration of 37.5% as com-pared with control. Dry matter of corn increased up to 30.33%, in 80% available water content, 1200 kg hydro gel da-1 and 8 kg phosphorus application, as compared with con-trol.