Retrofitting existing mass housing for energy efficiency: A case study in Gaziemir Emlak Bank housing area, Izmir, Turkey
Mevcut toplu konutların enerji verimli yenilenmesi: Gaziemir Emlak Bankası konut alanında bir çalışma, İzmir, Türkiye
  1. Tez No: 232870
  2. Yazar: YUSUF YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MURAT GÜNAYDIN, YRD. DOÇ. DR. FİKRET OKUTUCU, ÖĞR. GÖR. ZEYNEP DURMUŞ ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Enerji verimli yenileme konusunda yetersiz kanuni çerçeve, TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Standardı'nda tanımlanmış ısı yalıtımı detaylarının uygulama eksiklik ve yanlışlıkları, ısıtma ve soğutma sistemlerinin bina kullanımı süresince hiç denetlenmemesi ve bina kalitesinden çok bina büyüklüğüne önem veren kullanıcı profili nedeniyle, Türkiye'deki mevcut konut stokunda enerji tüketimi gereğinden çok daha fazladır. Avrupa Birliği'ne uyum çalışmaları kapsamında Türkiye'deki yapı yönetmelikleri, mevcut binalarda enerji verimliliğini ve enerji tüketiminin azaltılmasını teşvik eden Avrupa Birliği yönergeleri ile uyumlu hale getirilmeye çalışılmaktadır. Bu kapsamda 2007'de yayınlanan Türkiye Enerji Verimliliği Kanunu en dikkate değer adımdır. Tez, İzmir Gaziemir Emlak Bankası Toplu Konut Alanı'ndan seçilmiş bir apartman bloğu için, Avrupa Birliği üyesi 11 ülkede gerçekleştirilmiş konut yenileme örnekleri ışığında belirlenmiş etkin ve yere özel enerji etkin yenileme senaryoları sunmaktadır. Tezin amacı, mevcut toplu konut alanlarında enerji tüketiminin, etkin enerji yenileme uygulamaları ile azaltılma potansiyeline dikkat çekmektir. Tez, seçilen apartman bloğunun ısıtma enerjisi yükünü azaltıcı senaryoları araştırmakta ve belirlenen senaryoların soğutma yükü üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Mevcut ve iyileştirilmiş yapının ısıtma ve soğutma yükü, Ecotect v 5.50 bina enerji analiz programı kullanılarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak bu tezde, İzmir Gaziemir Emlak Bankası Toplu Konut Alanındaki bir apartmanda uygun enerji yenileme senaryoları uygulanarak, mevcut yıllık enerji tüketiminin hemen hemen yarısı oranında azaltılabileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy consumption in the extant residential building stock of Turkey is excessive owing to an inadequate regulative framework regarding energy-efficient retrofitting, application deficiency and failures in heating insulation detailing regulated by TS 825 Thermal Insulation in Buildings. Mechanical systems through the operation period of buildings are out of inspection and occupant profile pays attention to size rather than the quality of construction. In the framework of research concerning harmonization with the EU, the building regulations of Turkey have been adapted to the EU Directives promoting energy efficiency and reduction of energy demand in existing buildings. The Turkish Energy Efficiency Law, launched in 2007 in this framework, is the most noteworthy step. In the light of retrofitted housing examples from 11 EU countries, the thesis presents effective and case-specific retrofitting scenarios for a selected residential block in Gaziemir Emlak Bank Mass Housing Area in Izmir, Turkey. The objective is to draw attention to the enormous potential for reducing energy consumption in existing mass housing areas through implementation of energy-efficient retrofitting applications. The thesis discusses scenarios to decrease the energy demand for heating and evaluates the effects of predefined scenarios on cooling loads of selected apartment block. The building energy analysis software, Ecotect v5.50, has been used for the assessment of heating and cooling energy loads based on the current and improved conditions of the building. The thesis demonstrates that it is possible to save almost half of the annual energy consumption of the residential block in Gaziemir Emlak Bank Mass Housing Area by applying appropriate retrofitting scenarios.