Istanbul'da bir toplu konut örneğinde ısıtma ve soğutma enerjisi etkinliğinin değerlendirilmesine yönelik bir uygulama çalışması
An evaluation of mass housing for the implementation of heating and cooling energy efficiency case study in Istanbul
  1. Tez No: 327321
  2. Yazar: YASİN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KOÇLAR ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte dünyanın yaşam tarzında oluşan temel değişiklikler, teknolojinin gelişmesi ve insan taleplerinin değişmesi enerjinin insan yaşamında en önemli girdi olmasına yol açmıştır. Ancak enerji kaynaklarının giderek azalması, maliyetlerin artması, kullanımının doğaya ve insan sağlığına verdiği zararlar giderek artan çevre ve enerji sorunlarını gündeme getirmiştir. Bu sorunların çözülmesinde en önemli yol yeni binaların enerji etkin kullanımı ile sürdürülebilir binalar olarak tasarlanması, mevcut binaların ise enerji etkinliği açısından değerlendirilerek, enerji etkinliğinin iyileştirilmesi yönünde çalışmalara hız kazandırılmasıdır. Konutlarda enerji harcamalarının önemli bir bölümünün ısıtma ve soğutma enerjisi için harcandığı bilinmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında toplu konutlara yönelik olarak ısıtma ve soğutma enerjisi etkinliğinin değerlendirilmesi ele alınmıştır. İstanbul'da mevcut bir toplu konut örneği için uygulama çalışması yapılmıştır.Bu amaçla çalışmada Türkiye'de yapılan enerji etkin iyileştirme çalışmaları araştırılmış ve farklı ülkelerden örnekler verilmiştir. Yapılan yenilemeler ve bunların sonucunda konutların enerji harcamalarındaki tasarruflar açıklanmıştır.Literatür araştırmasının sonuçları tartışıldıktan sonra çalışmada Ataşehir'de bulunan bir toplu konut üzerinde uygulama çalışması yapılmıştır. Toplu konutta yer alan bloklar Design Builder simulasyon programı ile modellenmiş mevcut ısıtmave soğutma enerjisi giderleri hesaplanmıştır. Hesaplama sonuçları değerlendirilmiş enerji giderlerinin azaltılması yönünde farklı iyileştirme alternatifleri geliştirilmiştir. Bu çalışmalara ek olarak binanın farklı yerleşim düzeninde ısıtma ve soğutma enerjisi giderleri hesaplanarak, bina, bina konumlandırması ve bina aralıklarının enerji giderlerine olan etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak vaziyet planı ölçeğinde de ısıtma ve soğutma enerjisi etkin iyileştirme önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fundamental changes in the style of life of the world together with the industrial revolution, development of technology and changing human demands for energy have led to human life is the most important input. However, progressive decline in energy resources, increasing costs, increasing the use of their potential harm to the environment and human health, environmental and energy issues brought up. The most important way to solve these problems with the use of sustainable buildings, energy efficient design of new buildings, existing buildings are evaluated in terms of energy efficiency, efforts to improve energy efficiency to gain speed. As it is known a considerable portion of energy is consumed for heating and cooling purposes in Turkey. Therefore, in this thesis the evaluation of heating and cooling energy efficiency for a mass housing were discussed. For an example of the application of an existing mass housing setlement was conducted in Istanbul.For this purpose, energy-efficient retrofitting works carried out in Turkey were investigated and examples are given from different countries. As a result of the renovations, and their houses energy savings mentioned.After discussing the results of the literature search study was carried out on a housing setlement in Atasehir. The blocks in the settlement are modeled by the help of energy simulation program ` Design Builder ? and energy consumption are calculated. As a result of the evaluation of the calculation values, to minimize energy consumption, different retrofitting alternative are developed. Moreover, the heating and cooling energy consumption are calculated when the blocks are ossumed in different settelement texture. Therefore, the effect of building distence and settlement texture on energy consumption is analyzed. As a result heating and cooling energy retrofitting alternatives are developed.