Earthquke response of R/C frames with reinforced infill walls
Güçlendirilmiş olan dolgu duvarlara sahip betonarme çerçevelerin deprem davranışı
- Tez No: 232906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSOY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Geçen birkaç on yıllık sürede inşa edilen betonarme binaların çoğu süneklilikve yanal rijitlik açısından yeterli değildir. Mevcut çalışma kapsamında, bu tipbinaların depremden zarar görme riskleri yüksek olduğu için, hızlı ve ekonomik birçözüm araştırıldı.Güçlendirme tekniğinin seçiminde binada yaşayan insanların taşınmasınagerek kalmadan kısa sürede bitirilmesine önem verilmelidir. Ayrıca seçilengüçlendirme tekniği yeteri kadar ekonomik olup, mal sahibinin vakit kaybetmedenonarımı yaptırması sağlanmalıdır.Yukarıda bahsedilen iki kıstasların ışığında tel ızgaralarla güçlendirilmişdolgu betonarme çerçevelerin yanal tersinir döngüsel yükleme altındaki davranışınıincelemek için nümerik analiz uygulanmıştır. Bahsi geçen çalışmada tek açıklıklı, tekkatlı kil tuğla ile doldurulmuş betonarme çerçeve modellendi ve doğrusal olmayananaliz yapıldı.Analiz sonuçları tel ızgaralarla güçlendirme tekniğinin yanal yükün en büyükdeğerini, sünekliği ve enerji sönümlemesinin arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the reinforced concrete structures that are built in the past few decades are in lackof ductility and lateral stiffness. In the content of the present work, a fast and economical remedywas searched to rehabilitate these type of buildings that are under high risk of earthquakedamage.The strengthening technique needs to be finished in a short time without the people thatlive inside the buildings to move out. Furthermore, the chosen strengthening technique needs tobe economical enough so that the home owner would not hesitate in making a decision of the rehabilitation.In regard of the above mentioned two criteria, existing infill clay brick walls may bestrengthened by the addition of a wire mesh on the surface together with a layer of plaster. In orderto investigate its effectiveness, a numerical investigation is carried out to study the behaviourof a strengthened infilled reinforced concrete (RC) frame using wire mesh under lateral reversedcyclic loading. A single span, one-story clay brick infilled RC frame is modeled and a nonlinearanalysis is made.The analysis results indicate that the technique of strengthening with wire mesh increasedthe peak lateral load, ductility and energy dissipation.