Genetik algoritma ile kapasiteli servis güzergahı belirlenmesi ve bir uygulama
Capacitated vehicle routing with genetic algorithm and an application
- Tez No: 232946
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HOŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde ETİ Gıda A.Ş.'nin personel servis güzergahlarını genetik algoritma ile belirleyen bir karar destek sistemi oluşturulmuştur. Visual Basic 6.0 ile hazırlanan bu karar destek sistemi, çalışanların bilgilerinin ve servis duraklarının bulunduğu veri tabanı kullanmaktadır. Veri tabanı yönetim sistemi olarak Access kullanılmıştır. Önceden belirlenmiş ve değiştirilmek istenmeyen durak yerleri, MapInfo programı ile harita üzerinde işaretlenmiştir. Durak yerlerinin işaretlenmesi için gerekli yollar Eskişehir haritasından yararlanılarak oluşturulmuştur. Yazılan kodlarda, kümeleme yöntemi, genetik algoritma kullanarak uygulanmıştır. Vardiyalara göre en kısa yol, uygun servis sayıları ve dolaşım süreleri belirlenmiştir. Genetik algoritma sonrası oluşan sonuçlara yerel iyileştirmeler uygulanarak her bir servisin güzergahı, servislerin kapasite ve dolaşım süreleri kısıtlarını aşmayacak şekilde düzenlenmiştir. Elde edilen sonuçlar raporlanmış ve mevcut durumla karşılaştırılmıştır. Raporlar, yetkililerin kısa ve öz bir şekilde gerekli bilgileri elde edebileceği tasarımda, gelecekte alacakları kararlarda yardımcı ve düşük maliyetli rotaları model üzerinde görebilecekleri şekilde, Crystal Reports programı kullanılarak hazırlanmıştır. Raporlama yapılırken personel bilgileri, servis bilgileri ve maliyet bilgileri göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a decision support system which is specified to ETİ Gıda A.Ş.?s personnel bus routing by genetic algorithm is created. This decision support system is implemented by Visual Basic 6.0 that includes personnel information and bus stops database. Access is used as database management systems to keep the information. Bus stops which are predetermined and unwanted to be changed are marked on map by using MapInfo software. Necessary roads for marking bus stops are formed by using Eskişehir map. In generated codes, for the shortest path, feasible bus numbers and feasible circulation time for shifts, cluster method is used with genetic algorithms. After finding results of genetic algorithm, local optimizations are implemented and bus stops are determined for every single bus without exceed capacity of buses and circulation time constraints. Acquired results are reported and compared with current condition. These reports are designed to obtain required information briefly and also helped for future decisions and could show low cost routing at model for authorized personnel. To show these reports Crystal Reports is used.While reporting, information of personnel, bus and cost are considered.