Kent kimliği ve kentsel değişimin kent kimliği boyutu: Eskişehir örneği
City identity and city identitiy dimension of urban transformation: Example of Eskisehir
- Tez No: 232945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN TUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Eskişehir'in kent kimliği ve kimlik öğelerinde zaman içinde meydana gelen değişimleri, mimarlar ve mimari eğitim alan öğrenciler açısından ele almaktadır. Bunu yaparken, kuramsal ve deneysel araştırmaların incelenmesi, bulguların değerlendirilmesi, tasarımcı görüşlerinin alınması, analiz edilmesi, böylece kentin kimlik yapısı ve bu yapıyı etkileyen faktörlerin ortaya konulması ile tartışılması hedeflenmektedir. Kent kimliği belirleyicileri, Eskişehir'de aktif olarak mesleki çalışmalarını sürdüren Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi'ne kayıtlı mimarlar ile Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde mimari eğitim alan mimarlık bölümü öğrencilerine uygulanan anketler ile belirlenmeye çalışılmaktadır. Uygulanan anketler ile Eskişehir kentinin mimarlar ve mimarlık öğrencileri tarafından hangi öğelerle tanımlandığı; kentin, kentte yaşayanlar üzerinde herhangi bir kentsel imge etkisi bırakıp bırakmadığı; mimarların ve mimarlık öğrencilerinin belirli bir kent kimliği bilincinde olup olmadıkları; kent kimliğinin şekillenmesinde mimarların rolü ve kent kimliğini oluşturan öğeler belirlenmeye çalışılmaktadır. Anket verileri, SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular kentin kentsel değişim süreci ile birlikte ele alınarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the city identity of Eskisehir and the transformations of city elements that occur in the course of time from the prospect of architects and the students of architectures. The purpose of this is to look over the theoretical and experimental researches; to read the findings; to take and analyse the opinions of the designers; and thus to determine and discuss the identity structure of the city and the elements that affects this structure. The identifiers of the city identity are decided with the help of the survey that applied to the architectures working in Eskisehir (who are also the members of Architecture Chambers of Eskisehir) and the architecture students of Anadolu and Osmangazi Universities. With the surveys, thorough which elements the architectures and the students of architecture identify the city of Eskisehir; if the city leaves an effect of city image on the people living in Eskisehir; if the architectures and the students of architecture are aware of a certain city identity; the role of the architectures in the formation of the city identity and the elements that compose the city identity are determined. The survey data had assessed by SPSS program and the findings are criticized considering the process of urban transformation of the city.