Refinasyon işlemlerinin bitkisel yağlarda izomeri oluşumu ve oksidatif stabilite üzerine etkisi
Effects of refining procedures on the isomer formation and oxidative stability of vegetable oils
- Tez No: 233019
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kesikli yöntemle ayçiçek ve mısır yağı rafinasyonu yapan işletmede uygulanan rafinasyon aşamalarından (hamyağ, tuzlu su ilavesi öncesi, tuzlu su ilavesi sonrası, soap stok alındıktan sonra, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü yıkama, ağartma ortası, ağartma çıkışı, vinterize girişi, vinterize çıkışı, kaynama girişi, kaynama çıkışı) örnekler alınmıştır. Bitkisel yağların rafinasyonunda uygulanan işlemlerin, doymamış yağ asiti zincirleri üzerinde meydana getirebileceği yerel ve geometrik izomeri çeşit ve miktarları gaz kromatografi metodu ile; oksidatif sabilite üzerine etkileri ise aktif oksijen yöntemi, peroksit değeri ve konjugasyon ile değerlendirilmiştir. Ransimat ve serbest asitlik değerlerinde tuzlu su ilavesinden sonra düşüşler gözlenmiştir. Bu sonuç, yağın rafinasyon işlemleri sırasında okside olduğunu göstermektedir. Rafinasyon aşamalarının trans izomeri oluşumu üzerine herhangi bir etkisi gözlenmemiştir. Çünkü deodorizasyon aşamasında uygulanan sıcaklık derecesi, trans izomerlerin oluşmaya başladığı 240°C'den oldukça düşüktür ve 185°C'dir. Ayrıca uygulanan sekiz saatlik deodorizasyonun da trans oluşumuna etkisi bulunmamaktadır. Ağartma işlemi sırasında kullanılan aktif ağartma toprağına bağlı olarak, konjuge dien trien oluşumu da artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, oil samples were withdrawn from refining stages of sunflower and corn oil refining(crude oil,before addition of salty water, after addition of salty water, after removing soap stock, first, second, third and fourth washing, bleaching, out of bleaching, inlet of vinterization, out of vinterization, inlet of deodorization, out of deodorization). Positional and geometric izomerization on unsaturated fatty acids were determined using gas chromatograph. The effects of rafining on oxidative stability were determined by performing active oxygen method(AOM), peroxide value, and congugated diene and trienes. It was observed that after adding salty water, there was a decrease in rancimat and free fatty acid levels. This was due to oxidizing of oils during refining stages. After analysis, no effect of refining was observed on trans formation. It this well known that trans formation occurs on unsaturated fatty acids in deodorization after 240°C. However the applied temperature in this study was not more than 180°C. Besides, eight hours duration in deodorization did not cause any formation of trans isomers as well. During bleaching, formation of congugated dien and trien increased because of using active bleaching earth.