Yüzey dalgaları/ temel kaya etkileşimi ve 3-B sismik ışın izleme yöntemiyle zemin büyütmesi haritalarının oluşturulması
Surface waves / base rock interaction and mapping site amplification with 3-D seismic ray tracing
- Tez No: 233028
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKAN ECEVİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yüzey jeolojisinin, zemin tabakalarının jeoteknik özelliklerinin ve yüzey topografyasının sismik yer sarsıntısı üzerinde önemli etkisi vardır. Yer sarsıntısında meydana gelen büyütmeler kaynak, sismik ışının izlediği yol, topografya, soğrulma ve dispersiyon etkileriyle kontrol edilir. Genelde; zemin, zeminin geometrik özellikleri, yüzey topografyası, soğrulma ve dispersiyon yüzünden yüzey dalgalarının karakteristik özellikleri (genlik, frekans,süre) değişebilir. Bu çalışmada temel topografyasının, soğrulma ve dispersiyonun yüzey dalgası üzerindeki etkileri modellenmektedir ve sonuçlar gerçek patlatma veriyle değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
Surface geology,geotechnical caharacteristic of soil deposits and surface topography have a parmount effects on seismic ground motion. Seismic amplification of ground motion is controlled by source,path, topographic effects, dispersion and attenuation. In general characteristics (amplitude,frequency content and duration) of the coming surface waves field may change due to specific characteristic, geometrical features of soil deposits, surface topography, dispersion and attenuation. In this study effect of site, topography, dispersion and attenuation on surface waves are modelled and the results are compared with the real explosion data.