Genetik algoritma kullanarak bilgisayar destekli moleküler tasarım
Computer aided molecular design using genetic algorithm
  1. Tez No: 233034
  2. Yazar: EKREM OĞUZ ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çevrenin korunması noktasında duyulan hassasiyetin ve kimyasal süreç endüstrisindeki rekabetin her geçen gün artmasından dolayı istenilen nitelikleri sağlayan yeni malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Birçok sentez ve analizi laboratuarda gerçekleştirmek yerine bunların bilgisayar ortamında benzetimini yapmak, hem zaman hem de maliyet açısından çok faydalı olmaktadır. Bu amaçla daha önceki çalışmalarda karmaşık tamsayılı doğrusal olmayan programlama, tavlama benzetimi ve tabu araması gibi yöntemler kullanılmıştır. Bu çalışmada genetik algoritma kullanılarak iki durum çalışması incelenmiştir. Durum çalışmalarında soğutucu akışkan molekülü ve molibden temelli katalizör molekülü tasarımı yapılmıştır. Bulunan sonuçlar hem ticari moleküller hem de yeni moleküller içermektedir. Elde edilen moleküller daha önceden farklı yöntemlerle yapılan bazı çalışmalarla karşılaştırılmış, gerek işlemci hızı gerekse bulunan sonuçlarının çeşitliliği açısından genetik algoritmanın daha avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing sensitivity for the protection of the environment and competition in the chemical process industries, progressively new materials are needed in desired properties. It?s more beneficial to simulate synthesis and analysis steps in the environment of computer instead of laboratory in means of time and the cost. For this purpose, methods such as mixed integer non-linear programming, simulated annealing and tabu search were used in earlier studies. In this study two case studies were investigated by using genetic algorithm. In the case studies refrigerant fluid molecule and molybdenum based catalyst molecule are designed. Obtained results include both commercial and new molecules. Obtained molecules are compared with the former studies established by different methods and it?s considered that genetic algorithms are more advantageous in the means of CPU speed and variety of solutions.