Structure-based drug design studies for the discovery of novel carbonic anhydrase IX-selective inhibitors
Karbonik anhidraz IX'a seçici yeni inhibitörlerin yapı bazlı bilgisayar destekli tasarımı
- Tez No: 595464
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE YURTSEVER, PROF. DR. SERDAR DURDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Karbonik anhidraz, aktif bölgelerinde bir Zn2+ iyonu içeren ve 16 farklı izoenzimden oluşan bir metaloenzimler grubudur. Karbonik anhidraz izoenzimleri, karbon dioksit ve suyun bir bikarbonat iyonuna ve bir protona dönüşümünün ileri ve geri reaksiyonlarının katalizinden sorumludur. Bu kataliz canlı organizmalardaki birçok düzenleyici fonksiyon için çok önemlidir, çünkü bu reaksiyonun her iki yönü de katalizör olmadan 1015 kat daha fazla zaman alır. Karbonik anhidrazın vücuttaki fonksiyonu dolayısıyla hücredeki pH seviyeleri, karbonik anhidraz ile ayarlanır ve bundan dolayı genellikle kanser ile ilişkilendirilir. Bu enzimin aşırı ekspresyonu, hipoksik katı tümör hücrelerinde ve özellikle asidik pH seviyelerinde gözlenir. İzoenzimleri arasında, karbonik anhidraz IX (CA-IX) ve karbonik anhidraz XII (CA-XII), katı tümörlerde karbonik anhidraz ailesinin en çok eksprese edilen izomerleridir ve bu nedenle inhibisyonları, tümörlerin tedavisi için bir hedef haline gelmiştir. Bununla birlikte, yaklaşımın bu yönünde ortak bir zorluk ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar CA-IX'in seçici inhibisyonu zor olsa da, özellikle diğer CA izoenzimleriyle bağlanma boşluklarındaki yapısal benzerliklerden dolayı, seçici CA-IX moleküllerini keşfetmek zordur. CA-IX ve CA-XII, trans-membran izoformlar ve CA-I ve CA-II, enzimin sitozolik formları olarak kabul edilmesine rağmen, belirli bir izoenzimin inihibitörü, diğer izoenzimleri de inhibe etmektedir. Küçük ilaç benzeri moleküllerin farklı aileleri içerisinden önerilen ve CA-IX'e özgü inhibitörlerin araştırılması ile ilgili literatür çalışmaları mevcuttur. Bu tez çalışmasının amacı mevcut CA-IX'e özgü hedefleyici küçük moleküller arasına yenilerini eklemek için bir başlangıç noktası sunmaktır. Tez kapsamında sanal tarama için kullanılacak küçük moleküller (ligandlar), Otava İlaç Benzeri Yeşil Koleksiyon (www.otavachemicals.com) data bankasından seçilmiş olup Maestro yazılımının ligand hazırlama uygulaması kullanılarak hazırlanmıştır. Bu işlem sonucu ligandların 3-boyutlu yapıları üzerinden enerji minimizasyonu yapılmıştır. Bu aşama sonunda sanal taramaya tabi tutulacak molekül sayısı 256757 olmuştur. Hazırlanan ligandlar daha sonra yüksek hızlı sanal tarama (HTVS) iş akışında kullanılmıştır. Tarama sırasında kullanılacak hedef proteinler RCSB Protein Data Bank web sitesinden“.pdb”uzantılı dosya olarak indirilmişlerdir. PDB kodları CA-I için 2FW4, CA-II için 5AML, CA-IX için 3IAI ve CA-XII için 4HT2'dir. Hedef protein dosyası olarak Maestro'nun PrepWiz uygulaması ile hazırlanmış proteinlerin bağlanma bölgeleri seçilmiştir. Bağlanma bölgesinde kenetlenme (docking) yapılabilmesi için öncelikle bu bölgelerin daha küçük bölgelere bölünmesi ile bir grid oluşturulması gereklidir. Bağlanma bölgesi gridleri Maestro'nun Glide uygulaması kullanılarak oluşturulmuştur. Moleküler kenetleme hesaplamaları, Glide uygulamasının HTVS skorlama algoritması kullanılarak 256757 molekül için gerçekleştirilmiştir. Hesaplama tamamlandıktan sonra elde edilen protein-ligand kompleks pozları kenetlenme (bağlanma) enerjilerine göre sıralanarak, en düşük enerjili yapıların %20'si seçilmiştir. Bu pozların sayısı yaklaşık 50 bin civarındadır. Bu 50 bin poz, daha sonra biraz daha gelişmiş olan SP (standard precision-standart kesinlik) skorlama algoritması ile yine aynı proteinlerle kompleks oluşturmak üzere bir sonraki kenetlenme çalışmaları aşamasında kullanılmıştır. SP algoritması ile oluşturulan protein-ligand kompleksleri, tekrar en iyi kenetlenme enerji değerlerine göre sıralanmış ve en iyi pozların %10'u bir sonraki aşamaya geçmeleri için seçilmiştir. Seçilen pozlar, daha hassas bir eleme yapabilmek için biraz daha gelişmiş olan XP (extra precision-ekstra kesinlik) docking algoritması ile tekrar moleküler kenetlenme işlemine tabi tutulmuştur. Bu algoritmaya tabi tutulan poz sayısı yaklaşık olarak 5000 dir. Çalışmanın başlangıcında veritabanında bulunan oldukça yüksek sayıdaki molekül, 3 ayrı elekten geçirilerek yani gittikçe hassasiyeti artan kenetlenme çalışmalarıyla azaltılabilmiştir. Bir sonraki aşamada, eldeki moleküller XP docking algoritmasına tabi tutularak en düşük enerjiye sahip kompleksi veren ligandlar ayıklanmıştır. Sayıları 18'e düşürülen ilaç adayı moleküller ya da ligandlar, uyarılmış-uyum docking (induced-fit docking veya IFD), kuantum-polarize ligand docking (quantum-polarized ligand docking veya QPLD) ve ligand docking için genetik optimizasyon (genetic optimization for ligand docking veya GOLD) algoritmaları kullanılarak gerçeğe daha yakın kompleks skorları elde edilmek üzere her hedef protein ile tekrar docking işlemine tabi tutulmuşlardır. Seçilen 18 molekül daha sonra anti-kanser etkilerinin araştırılması amacıyla MetaCore/MetaDrug web hizmeti sağlayıcısında taranmıştır. Bu web sağlayıcısı, Yeni Jenerasyon Sekanslama, gen ekspresyonu, copy number variation (CNV), metabolik, proteomikler, mikroRNA ve tarama hizmetlerinde kullanılan oldukça gelişmiş bir yazılım altyapısına sahiptir. Yüksek kaliteli, manuel olarak rafine edilmiş ve moleküler etkileşmeler, moleküler yolaklar, gen-hastalık ilişkilendirmeleri, kimyasal metabolizma ve toksisite bilgilerinin elde edilmesi için oldukça elverişli bir web hizmetidir. En iyi bağlanma potansiyeline sahip olduğu docking algoritmaları ile yüksek verimli sanal tarama yöntemi ile belirlenmiş olan 18 molekülün MetaCore/MetaDrug yazılımı ile ilaç olma özellikleri incelenmiştir. Karbonik anhidraz-IX enziminin bağlanma bölgesindeki ligand-protein etkileşmelerinin atomik seviyede incelenmesi ve moleküler mekanizmaların aydınlatılabilmesi için moleküler dinamik (MD) simülasyon yöntemi kullanılmıştır. Hedef CA-IX proteininin yapısındaki konformasyonel değişimlerin ligandın varlığı (holo form) ve yokluğunda (apo form) kıyaslanabilmesi için analizler yapılmıştır. Yürütülen simülasyonlarda proteinin yalnızca bir (B) zinciri içerisine ligand yerleştirilmiştir. CA-IX proteininin 415-435 numaralı amino asitlerinin PDB ( protein data bank) veritabanından elde edilen 3IAI kristal yapısında bulunmayışı ve bahsedilen amino asitlerin enzimin membran içerisinde bulunan bölgesinde yer alması sebebiyle, moleküler dinamik simülasyonlar su ve 0,15 mol/L'lik NaCl iyonları içerisinde yürütülmüştür. Çözücü içerisine yerleştirilen proteinin hücrede homo-dimer yapısında bulunması sebebiyle bu çalışmada da protein homo-dimer olarak ele alınmış, yapının tamamıyla simetrik olması nedeniyle ligand sadece bir tarafa yani bir monomere konulmuştur. Homodimerin monomerleri zincir B ve zincir D olarak adlandırılmıştır. Oluşturulan başlangıç dosyaları üzerinden MD simülasyonlar, Maestro 11.1 Desmond moleküler dinamik simülasyon paketi ile yürütülmüştür. Oluşturulan sistemin sıcaklığı 310 K'de Nose-Hoover termostatı ve basıncı ise 1 atm'de Martyna-Tobias-Klein barostatı ile izotropik basınç ölçeklendirmesi ile dengelenmiştir. Bu aşamadaki simülasyonlar 100 ns'lik bir süre boyunca ilerleme (production) aşamasında yürütülmüştür. MD simülasyonlar sonucu elde edilen simülasyon yörüngesinde sistemin dengede bulunduğu son 20 ns boyunca (60-80 ns arası) 5 kare aralıklarla sistemin pozu çekilerek Moleküler Mekanik/Genelleştirilmiş Born Yüzey Alanı (MM/GBSA) analizlerine tabi tutulmuştur. Bu analizin amacı protein ve ligand arasında oluşmuş olan kompleksin toplam serbest Gibbs energisini hesaplamak ve buna göre protein-ligand etkileşmelerinin zamana karşı ne derece kararlı kaldığını anlamaktır. Bu çerçevede MM/GBSA analizleri için ise Maestro'nun Prime programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, protein ile ligand arasındaki kompleksin, simülasyonun dengedeki son 20 ns'si boyuncaki ortalama Gibbs serbest enerjisi, yaklaşık olarak -50 kcal/mol'dür. Bu ortalama değer, kompleksin kararlı kaldığına işaret etmektedir. Tez projesi beklentileri çerçevesinde, kullanılan her docking skorlama algoritması sonucu elde edilen protein-ligand kompleks skorları, moleküllerin Karbonik anhidraz-IX (CA-IX) hedef proteinine olan seçicilikleri hesaplanarak bir seçicilik tablosu oluşturulmuştur. Bu analizlerden elde edilen seçicilik değerleri, diğer tablolarda gösterildiği gibi, aynı molekülün iki farklı izoenzim ile etkileşimi sonucunda hesaplanan kenetlenme skoru (docking score) oranlarıdır. Seçicilik değerlerinden beklenen, sayının 1'den yüksek olmasıdır. CA-IX seçiciliği 1'den büyük olan moleküller ileri analizler için“seçici”kabul edilmiştir ve potansiyele sahip olduğu düşünülen moleküller seçicilikleri 1'den büyük olan moleküller arasından seçilmiştir. Seçilen moleküllerin ilaç olma potansiyeli taşıyıp taşımadıklarına ilişkin bir ön tahmin yapabilmek için ilaç moleküllerinin Lipinski'nin 5 kuralına olan uyumlarına, döndürülebilir bağlarının sayısına, hidrojen bağı donör ve akseptör gruplarının sayısına ve kanser-karşıtı potansiyel aktiviteye (Cancer) sahip olup olmadıklarına bakılmıştır. Özellikle kanser-karşıtı potansiyel aktivite değerleri 0,50'den yüksek olan moleküller arasından en iyi potansiyele sahip olanın 14 numaralı molekül olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle moleküler dinamik simulasyonları tüm moleküller için değil öncelikli olarak 14 numaralı ligantın 3IAI kodlu hedef proteinle yapmış olduğu kompleks için gerçekleştirilmiştir. Özetle, 14 numaralı molekülün anti-kanser amaçlı kullanılma potansiyeline sahip olduğu görülmüştür. En iyi kanser ilacı olma potansiyeline sahip olduğu tespit edilen 14 numaralı molekül için IFD, QPLD, SP ve XP algoritmaları ile oluşturulmuş docking skorlarından elde edilen seçicilik verileri bilinen standart bir molekül ile birleştirilerek daha açık bir şekilde kıyaslanabilmesi amacıyla seçicilik tabloları oluşturulmuştur. Tablolardan incelenmesi üzerine, 14 numaralı molekülün CA-IX'a olan seçiciliğinin her durumda istendiği gibi 1'den yüksek çıktığı gözlenmiştir. Bu seçicilik değerlerinin skorlama fonksiyonu geliştikçe 1'in altına düşmemesi istenilen ve ulaşılan bir sonuçtur. Yüksek hızlı sanal tarama (HTVS) ve MetaCore/MetaDrug analizleri ile elde edilen bulgular ışığında, 14 numaralı molekülün hem CA-IX hedef proteinine diğer 3 izoenzimle kıyaslandığında kısmi seçicilik gösterdiği, hem de kanser tedavisinde ilaç olarak kullanılma potansiyeline sahip olduğu belirlenmiştir. Ancak docking verileri bilgisayar destekli ilaç tasarımı yöntemlerinin yalnızca başlangıç seviyesinde kalmaktadır. Daha ileri seviye analizler yapılmalı ve elde edilen bulgular pekiştirilmelidir. Bu amaç doğrultusunda 14 numaralı molekül ile hedef protein olan Karbonik anhidraz-IX kompleksi MD simülasyonlara tabi tutularak hücre içinde zamanla sistemin hareketi gözlemlenmek istenmiştir. 100 ns ilerleme süresi seçilerek tamamlanan simülasyonlar boyunca hedef proteinin omurga (backbone) alfa-karbonlarının zamanla denge pozisyonlarından sapmalarının belirlendiği RMSD grafikleri hem apo, hem de holo formlar için oluşturulmuştur. Burada beklenen, iyi bağlanan bir ligand varlığında proteinin hareketinin sınırlanması, yani simülasyon süresi boyunca RMSD değerinin holo formunda apo formuna nazaran daha düşük olmasıdır. Bu bulguların sayısal karşılığı, apo formunda omurga alfa-karbonlarının ortalama RMSD değerleri yaklaşık olarak 5 Å iken, holo formunda bu değerin yaklaşık 2,5 Å civarında seyretmesidir. Bulguları pekiştirmek amacıyla proteini oluşturan amino asitlerin zamanla denge pozisyonlarına olan dalgalanma (fluctuation) hareketini gösteren RMSF grafiği hem apo, hem de holo formlar için oluşturularak analiz edilmiştir. Bu grafiklerin incelenmesindeki amaç ve beklenti, iyi bağlanan bir ligand varlığında (holo form) amino asitlerin hareketinin kısıtlanması, yani bağlanma bölgesinde bulunan amino asitlerin RMSF değerlerinin apo forma kıyaslandığında daha düşük olmasıdır. Grafikler incelendiğinde, holo formunda içinde ligand bulunan B zinciri bağlanma bölgesinin, ligand bulunmayan D zincirindeki boş olan bağlanma bölgesine kıyasla daha az hareket ettiği görüşmüş ve beklentinin karşılandığı sonucuna varılmıştır. İlgilenilen biyolojik hedeflere bağlanan yeni moleküllerin tasarlanmasındaki ikinci büyük aşama, in vitro analizlerdir. Bu tez çalışmasında sanal tarama sonucu elde edilen 18 molekülden 7 tanesi (molekül numaraları 2, 6, 9, 11, 14, 17 ve 18 olmak üzere) in vitro analizlere tabi tutulmuş ve karbonik anhidraz I, II ve IX'a olan bağlanma afiniteleri hesaplanmıştır. Bu bilgiler ışığında bu moleküllerin karbonik anhidraz IX'a olan seçicilikleri hesaplanmış ve bilgisayar destekli yöntemlerle elde edilen verilerle kıyaslanmıştır. Bu kıyaslama amacı doğrultusunda, seçilen moleküllerle karbonik anhidraz I, II ve IX arasında oluşturulan kompleksler ile 10-ns'lik kısa MD simülasyonlar gerçekleştirilmiş ve istenilen etkileşimlerin kompleksler içinde simülasyon süresi boyunca korunup korunmadığına bakılmıştır. Aynı zamanda in vitro testlerine tabi tutulan 7 molekül için seçicilik kıyaslama tabloları oluşturulmuş ve daha gelişmiş docking algoritmalarının seçicilikleri doğru tahmin etmede daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilen veriler ışığında karbonik anhidraz IX-molekül 14 kompleksinin tabi tutulduğu 100-ns'lik MD simülasyonun süresinin uzatılmasının, sistemin tekrar dengeye gelmesini sağlayacağı sonucuna varılmıştır, çünkü elde edilen sonuçlara göre son 20 ns boyunca sistemin önceden ulaşmış olduğu denge konumundan ayrıldığı gözlenmiştir. Bu önerilerin karşılanması durumunda beklenen, sistemin yeniden dengeye gelmesi, yani RMSD değerlerinin zamanla değişmemesi ve yaklaşık olarak 3 Å civarında sabit kalmasıdır. Bu tez çalışmasının in vitro ve in silico aşamalarından elde edilen verilere göre, molekül 11 ve 14, literatürde bilinen standart moleküllere göre karbonik anhidraz IX için benzer veya daha yüksek seçicilik göstermekte olup, uygun seçici inhibitörler olma konusunda ümit verici görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Carbonic anhydrase is a group of metaloenzymes which contain a Zn2+ ion in their active sites and consist of 16 different isoenzymes. Carbonic anhydrase isoenzymes are responsible for the catalysis of forward and reverse reaction between water and carbon dioxide to form bicarbonate and hydronium. This catalysis is very important for many regulatory functions in living organisms because both aspects of this reaction take 1015 times longer without the presence of a catalyst. The pH levels in the body is therefore regulated by the activity of carbonic anhydrase. This is the main reason why Carbonic Anhydrase is often associated with cancer. Overexpression of this enzyme is observed in hypoxic solid tumor cells and especially at acidic pH levels. This leads to the thought that through inhibition of this enzyme, solid tumor cells can be starved to death and the tumor can be treated. However, the specific inhibition of hCA IX is important and challenging because there are structural similarities between hCA IX and certain other isoenzymes such as CA I, II and XII. The purpose of this thesis project is to discover novel small molecules having drug potential for the selective inhibition of hCA IX. For this purpose, this research consists of two phases: (i) molecular screening by high-throughput virtual screening (HTVS) of 256.000 compounds present in Otava Drug-Like Green Collection against mentioned four CA isoenzymes, retrieval of potentially selective top molecules, and inspection of drug-like and anti-cancer potential of selected top molecules using MetaCore/MetaDrug servers, (ii) molecular dynamics simulations of the top promising compounds using Desmond MD simulations software package of Maestro, and (iii) in vitro experiments of the selected promising compounds. Post-simulation analyses, consisting of inhibitor conformations in the binding cavities, presence and conservation of important amino acid interactions among the complexes, and the types of these interactions have been performed. For the general flow of the works throughout the thesis project, Schrödinger's Maestro molecular modeling software has been employed. After the expansive and thorough virtual screening of the Otava molecule database by the use of HTVS, SP and XP docking algorithms, the immense number of molecules has been reduced to 18. These molecules were then put through further analyses to examine their drug potential and hCA IX-selective properties, along with two standard hCA IX-selective inhibitors, known to be selectively inhibiting hCA IX. One of the first post-docking analyses is the inspection of drug-like features of the selected molecules. For this purpose, the MetaCore/MetaDrug web server of Clarivate Analytics has been used. According to the report obtained through this server, all 18 compounds have drug-like properties and compound 14 has exceptionally high potential to be used as an anti cancer drug. This information is the reason for the choice of compound 14 for a 100-ns molecular dynamics (MD) simulation, which is the next step of lead optimization. The molecular simulations software Desmond has been used for the MD simulations, and the trajectory analyses have also been done with the Desmond software module. For this intent, RMSD and RMSF plots have been drawn and inspected for both forms of the protein, with and without the presence of compound 14. As expected, the root mean square deviation (RMSD) of backbone alpha carbons is significantly smaller with the presence of compound 14 than that of the apo form of the protein without a bound ligand. The root mean square fluctuation (RMSF) of the residues as an average of time has also shown similar results, indicating the presence of compound 14 has hindered the movement of protein hCA IX (pdb ID: 3IAI). For a thorough comparison of in silico and in vitro selectivity data obtained for selected compounds 2, 6, 9, 11, 14, 17 and 18, complexes of these compounds with hCA I, II and IX have been put through short 10-ns simulations. For further verification of the stability of the complex formed between hCA IX and compound 14, Molecular Mechanics/Generalized Born Surface Area (MM/GBSA) calculations have also been performed through Maestro's Prime module. The results of this step has shown the complex has an average of -50 kcal/mol Gibbs free energy throughout the last equilibrated 20 ns of the MD simulation. Therefore, the conclusion that the protein-ligand complex is stabile has been drawn. In the light of the data obtained, it is concluded that if the duration of the 100-ns MD simulation of the Compound 14-hCA IX system is extended, the system will most likely reach equilibrium as the established equilibrium has been broken slightly at the last 20 ns of the duration. If these suggestions are met, the expected RMSD values of the backbone atoms would likely be decreased, indicating and increase in the stability of the protein-ligand complex with time. Regarding the in vitro selectivity data and the short 10-ns MD simulation analyses, compounds 11 and 14 have shown promising selectivity towards hCA IX over isoenzymes I and II, which are either similar or greater than the selectivity of standard molecules.