Tam zamanli üretim sistemleri ve bir israf azaltma uygulama örneği
A industrial establishment is selected in a order to taper pff the waste and execute jit production.
  1. Tez No: 233055
  2. Yazar: AYHAN KOYUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalısmanın amacı; Tam Zamanlı Üretimin (TZÜ) genel bir tanımını yapmak, yapısını ve özelliklerini açıklamaktır. Bu çalısmada ilk olarak ikinci bölümde TZÜ kavramı ele alınmıstır. Dar anlamıyla TZÜ, gerekli zamanda, gerekli yerde, yalnızca gerekli malzemeyi bulundurmayı amaç edinen malzeme hareketi ve iletimidir. Genis anlamıyla ise, gerekli malzeme hareketini tam zamanında yapan bütün imalat faaliyetlerini kapsamaktadır. Üçüncü bölümde, TZÜ sistemi ve asamaları tanıtılmıstır. Tam zamanlı üretim ortamında; üretimin tüm asamalarında israfın ortadan kaldırılması hedefine ulasabilmek için, miktar ve çesit açısından talepteki günlük ve aylık dalgalanmalara sistemin adaptasyonunu sağlamak üzere, kalite kontrol fonksiyonunun gelistirilmesi ve kalite güvencesi sisteminin kurulması incelenmistir. Sistemin insan kaynağını kullanarak, maliyet azaltma hedefine ulasabilmesi maksadıyla; insana saygının egemen olduğu bir örgüt kültürünün olusturulması konuları ele alınmıstır. Dördüncü bölüm TZÜ' in uygulanmasını anlatmaktadır. Bu bölümde, TZÜ ortamında karsılasılan sorunlar, itme ve çekme sistemleri ve malzeme ihtiyaç planlaması konuları ele alınmıstır. Besinci bölüm TZÜ sisteminin satın alma iliskilerini kapsamaktadır. Bu bölümde ele alınan konular; Stok tutmaya sebep olan belirsizlikler, satın alma, satın alma sistemlerinin temel ilkeleri, yan sanayi ve satın alma arasındaki iliskiler, satın alma tekniklerindeki kritik faktörler, geleneksel satın alma yöntemleriyle arasındaki farklılıklar ve TZÜ satın alma sisteminin faydalarıdır. Altıncı bölümde, TKY, TZÜ iliskisi incelenmistir. Bu bölümde kalite açısından TZÜ ve kalite ölçümü konularını kapsamaktadır. Yapılan bu açıklamalardan sonra son bölümde, bir endüstri isletmesinin tam zamanlı üretimdeki israflarının azaltılması için uygulamaya ait üretim verileri toplanmıs ve genel durum ortaya konulmus, önerilerde bulunulmustur.Uygulama neticesinde SRF Firmasında kullanılan CNC punch kesim tezgâhların eski model makineler olduğu ve ihtiyaçları karsılayamadığı, firmanın yeni nesil gelistirilen benzer tezgâhlar ile mevcut eksikliklerini kapatarak üretimini hızlı, kaliteli, esnek, verimli, stoksuz, israfların ortadan kaldırıldığı Tam Zamanlı Üretim sekline getirebileceği değerlendirilmistir. Böylece tezgâhlarda güvenlik nedeniyle ortaya çıkan fireler de yok denecek kadar az olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe just in time production, explain its structure and characteristics. In this study, the concept of JIT is described at first. In the strict sense, JIT is material movement and transmission which plans on just having necessary material at required time and location. In a broader sense, JIT contains all production process which contains required material movement just in time. In the third section, JIT system and its stages are introduced. Here, in order to achieve the goal to eliminate loss in entire production process and to adapt the system to the daily and monthly fluctuation in demand considering amount and variety; developing a quality control function and building a quality assurance system is analyzed in JIT production environment. It is also discussed to build an organization culture based on human respect in consideration of achieving goal of the system; that is decreasing cost using human resource. The application of JIT is defined in the fourth section. In this part, the problems encountered in JIT environment, push pull systems, and supply requirements planning are undertaken. The purchasing relation of JIT is considered in the fifth section. Subjects considered in this section are; uncertainties causing material stocking, purchasing, general principles of purchasing system, the relationship between suppliers and purchasing, the critical points of purchasing techniques, the differences between traditional purchasing techniques and JIT technique and finally the benefits of JIT purchasing system. The relation between JIT and TQM (Total Quality Management) is the subject of the sixth section. Here, JIT within the context of quality and quality measurement are described. Finally, after the definitions above, a specific department in a industrial establishment is selected in order to taper off the waste and execute JIT production. Moreover, production data is gathered from this sample department and the general character of the department is evaluated. In addition to these, some suggestions are made for the establishment to execute JIT production.