JIT üretim sistemi yaklaşımı ve TOYOTASA (TOYOTA-Sabancı Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. uygulaması)
The JIT production system and it's applications approach in TOYOTASA
  1. Tez No: 73330
  2. Yazar: ÖZLEM TÜMSEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU JIT ÜRETİM SİSTEMİ YAKLAŞIMI VE TOYOTASA (TOYOTA-SABANCI OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET A.Ş.) UYGULAMASI Özlem TÜMSEKOĞLU İşletmecilik Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 1998 DANIŞMAN: Prof.Dr. Celil KOP ARAL Üretim; makina, insan ve malzeme kullanım yoluyla bir fiziksel varlığın yapımı veya bir hizmetin ortaya konulması şeklinde tanımlanabilir. Üretim yönetimi ise, bir işletmenin elinde bulunan, malzeme, makina ve insan gücü kaynaklarının, istenilen kalitede ve zamanda, mümkün olan en düşük maliyette üretimi sağlayacak biçimde biraraya getirilmesidir. Son yıllarda sermayenin küreselleşmesi, gümrük duvarlarının indirilmesi ve uluslararası üretim yaklaşımının ağırlık kazanması sonucunda pazarda önemli değişimler gündeme gelmiş, teknolojide de önemli gelişmeler gözlenmiştir. Pazarda ve teknolojide meydana gelen gelişmeler sonucunda da imalat stratejilerinde köklü değişmeler ortaya çıkmıştır. Günümüz üretim sistemleri artık günlük hatta saatlik malzeme alımları yapmak isteyen, sisteme ait bilgileri eş zamanlı ve doğru biçimde elde etme imkanına sahip sistemlerdir. Bu sistemlerde ürüne değer katmayan stok, taşıma gibi unsurlar israf olarak değerlendirilmektedir. Kalifiye elemanlara ihtiyaç artmış, katılımcı yönetim anlayışı yerleşmiştir. ııJIT üretim sistemi de Toyota Motor Fabrikası Başkam, Taiichi Ohno tarafından 1940 yıllarında geliştirilmiştir. Supermarket ortamındaki bazı ilke ve uygulamaları başlangıç noktası olarak alan T. Ohno Toyota üretim sistemi ve Tam Zamanında Üretim felsefesini geliştirmiştir. JIT üretim sistemi“gereken miktarda, gereken zamanda, gereken yerde ve istenilen kalitede, en az stok miktarı ile üretim yapmak”şeklinde tanımlanabilir. Stok miktarının minimize edilmesi sonucunda da maliyet tasarrufu, yer tasarrufu, zaman tasarrufu gibi önemli avantajlar sağlanmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır, Birinci bölümde üretim ve üretim sistemleri hakkında bilgiler verilerek, geleneksel üretim yönetiminden yeni üretim yönetimi yaklaşımlarına geçiş ile günümüz üretim yönetimi teknolojileri ele alınmıştır. İkinci bölümde JIT üretim sisteminin özellikleri ve işletmelerdeki uygulanış şekli hakkında bilgi verilmiştir. Satınalma ve yan sanayi ile ilişkilere, kanban sistemlerine, kalite kontrole ve JIT üretim sisteminin yararlarına ve sorunlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Toyotasa'da, JIT üretim sisteminin uygulanış şekli anlatılmaktadır. JIT üretim sisteminin anlam ve önemi, yan sanayi ile ilişkileri, kullanılan kanbanlar, kanban kuralları ile kalite kontrol üzerinde durulmuştur. Yapılan çalışma sonuçlan değerlendirilerek çalışma tamamlanmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Production can be defined as a construction of a physical object or realization of a service by means of using machine, human being and material. On the other hand, production management is to come together the sources of machines human being and material existed in the hands of a managament office. In addition, these sources should supply production at the lowermost price, just in time and in good quality. In recent years, as a result of globalisation of capital, removing of customs and raising internatisnol production; important developments occurred in technology and markets. As a consequence of these developments, remarkable changes has come into being. Today, production systems want to gain materials daily and hours and they have the chance of owning the knowledge of system correctly and simultaneously. In these systems, some components like stock and transportation which do not necessary for the product, are accepted as extravance. In time, necessity for the qualified person increased and it was understood that participating in management would be necessary. JIT, (Just in Time) production system was developed by the Chief of Toyota Motor Fabric Taiichi Ohno around 1940. T. Ohno considered some of principles and applications existed in Supermarkets as the beginning point and developed Toyota Production System and philosophy of Just in Time Production. The aim of JIT production system is to product at a necessary level, in a suitable place, in time and in good quality. As a result of decreasing of stock quantity, some advantages like cost, place and time disposition can be gained. This thisis consists of three parts. In the first chapter, we tried to give information about production and production systems. Furthermore, we investigated the relations between traditional production management and new production management. In addition, we studied production management technology today. In the second chapter, we explained the qualifications of JIT production system and application in practice. Moreover, we mentioned about buying, relations between small industrial firms, kanban system and JIT production system. In the third chapter, we tried to explain the application of JIT production system at Toyotasa. We pointed out the importance of JIT production system and using of kanbans. IV