Islak hava oksidasyonu ve adsorpsiyon yöntemleri ile selüloz ağartma atıksuyunun arıtılabilirliğinin incelenmesi
The examining of removal of cellulose bleaching wastewater by wet air oxidation and adsorption method
  1. Tez No: 233127
  2. Yazar: SERAP KETİZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL VELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, kâğıt endüstrisi atıksuyunun ıslak oksidasyon ve adsorpsiyon yöntemleri ile arıtılabilirliği incelenmiştir. Çalışmada, atıksuyun konvansiyonel karakterizasyon çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda KOİ, TOK, AOX, pH, iletkenlik, klorür, renk, bulanıklık gibi parametreler analiz edilmiştir. Islak oksidasyon ile giderimde CuOx-CoOx-CeO2 metal oksitlerinin birlikte çöktürme yöntemi ile hazırlanan metal destekli katalizörler, adsorpsiyon ile giderimde ise adsorbent olarak kitosan ve zeolit kullanılmıştır. Her iki arıtım yöntemlerinden elde edilen verilere göre karakterizasyonu yapılan parametrelerin giderim verimleri hesaplanmıştır.Selüloz ağartma atıksuyunun arıtılabilirliğine katalizör olarak %50?50 Cu-CeO2 katalizörünün kullanıldığı IHO prosesi ile çalışılarak sıcaklık ve süre parametrelerinin giderim verimlerine etkileri incelenmiştir.Ayrıca kâğıt endüstrisi atıksularının alıcı ortamda zooplankton ve balıklar üzerinde toksik etkilerinin belirlenmesi için microtox kullanılarak toksisite testleri yürütülmüştür. Testlerin sonucunda birinci kademe ham suyun toksik, üçüncü kademe ham suyun çok toksik olduğu görülmüştür. Toksik etkinin olması, fabrikada hızlandırıcı olarak antrokinon kimyasalının kullanılmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the removal of the paper industry wastewater with wet oxidation and adsorption methods. In this study, conventional characterization of the wastewater is performed. Because of this, the parameters such as KOI, TOK, AOX, pH, conductivity, chloride, color and turbidity was analyzed. In wet oxidation case, metal supported catalysts that was prepared with collapsing method of CuOx-CoOx-CeO2 metals oxides was used and in adsorption case, kitosan and zeolite was used as absorbents. With the data of both treatment methods, the efficiency of the characterized parameters was calculated.With studying WAO process in which the catalyst 50?50%Cu-CeO2 was used as a catalyst of the treatment of cellulose bleaching wastewater, the effect of the parameters; the heat and the time, on the removing efficiencies were examined.In addition, to obtain the toxicity effects of the paper industry wastewaters on the zooplankton and fishes at a receiver environment, toxicity tests were executed by using microtox. As results of the tests it was seen that first level pure water was toxic, third level pure water was very toxic. Cause of the toxicity was seen the using of the chemical, anthraquinone like accelerating in the plant.