İmalat programı oluşturmada ürün önceliklerinin belirlenmesi için bir model önerisi
A model proposal for product precedence determination in production scheduling
- Tez No: 233126
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP), çok kriterli karar verme yöntemlerinden en çok kullanılan yöntemler arasındadır. AHP kullanılarak sübjektif ve objektif değerlendirmeler bir karar destek modeline dönüştürülebilmektedir. AHP, çok sayıda seçeneği birden fazla kriter açısından değerlendirerek karar vericiye en iyi seçeneğini sunar. AHP, birçok alternatif arasından seçim yapma problemlerinde oldukça kullanılmaktadır. Bu yöntemin uygulanabilirliği; karma ürünlü imalat sistemine sahip otomotiv ana sanayinde, günlük üretim listeleri hazırlanışında araç tipi önem derecesi seçiminde örnek bir uygulama ile gösterilmiştir. Seçim problemi dört aşamalı bir yapısal hiyerarşi olarak tanımlanmıştır. Hedefler, ana ve alt faktörler ve alternatifler hiyerarşiyi oluşturmaktadır. Uygulama sürecinde, sorumlu ekip tarafından ana ve alt kriterler belirlenmiş, kriterlerin ikili karşılaştırmaları yapılarak birbirlerine oranla önem düzeyleri ortaya çıkarılmıştır. Her bir araç tipi bu kriterlere göre değerlendirilerek nispi araç tipi önem dereceleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Analytic Hierarchy Process (AHP) is one of highly used multiple criteria decision making techniques. AHP provides the transformation of both subjective and objective evaluations to decision support models. AHP evaluates many alternatives over many criteria and find the best alternative as a result of its processes. AHP is very useful in many alternative selection problems. In this thesis, it is studied to determine the importance rating of 11 vehicle types for a production shop of an automotive plant. The selection problem has four hierarchy stages. Goals, criteria, first level sub-criteria and alternatives form the structure of the hierarchy. In the application process, the responsible staff determined the main and sub criteria and compared them to determine the importance rating of these criteria. Finally, for all 11 vehicle types, a normalized and relative rating is calculated by the evaluation of the criteria.