Sağpazarı ve Toyhane (Çankırı- Çorum havzası) antiklinallerinin petrol potansiyellerinin incelenmesi
Investigation of oil possibilities of the Sağpazari and Toyhane anticlines, Çankiri-Çorum basin
- Tez No: 233173
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çankırı-Çorum havzası, Türkiye tektoniğine bağlı olarak kuzeyde bulunan Kuzey Anadolu Fayının (KAF) etkisiyle Üst Kratese ve Miyosende değişimlere uğramıştır. İnceleme alanı olan Sağpazarı-Toyhane dolaylarında oluşan antiklinal-senklinal ve faylar ile yeraltındaki tuz hareketleri, bu tektonik hareketlerin belirtileridir. İnceleme alanındaki tektonik elemanlar genelde GB-KD istikametindedirler. Sağpazarı ?Toyhane dolaylarında arazi çalışmaları ve kuyu verileri, sedimanter havza içinde özellikle rezervuar kayaç niteliğindeki İncik formasyonu kumtaşlarının Ballıkavak dolaylarında yüzeylendiğini ve sismik kesit incelemeleri de bu kumtaşlarının yeraltında devam ettiğini göstermektedir. İnceleme alanında yüzeyde izlenen en önemli antiklinal ve faylar Toyhane ve Sağpazarı dolaylarındadır. Özellikle Sağpazarı dolaylarında yeraltında yayılım gösteren tuz domları genç Miyosen tektoniği esnasında hareket etmiş ve kenar kısımlarında petrol biriktirebilecek fay ilişkili kapanlar oluşmuştur. Bu tuz domlarını test etmek amacıyla Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından Sağpazarı-1 ve Topuzsaray-1 kuyuları açılmıştır. Arazi ve kuyu verileri çalışma alanında petrol birikebilecek yapıların ve petrol üretebilecek kaynak kayaların bulunduğunu gösterdiğinden ve özellikle tuz yapılarının havza içinde bulunuşu bu tezde incelenen bölgenin petrol arama yönünden önemini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Under the influance of Turkey?s tectonic activities and the North Anatolian fault during the Late Cretacous and Miocene times, the Çankırı- Çorum basen has been affected. The anticlines, syclines, faults and subsurface salt structures witness these tectonic movements around the Toyhane- Sağpazarı region. The tectoic elements in the study area are oriented in SW-NE direction. Field and well data around the Sağpazarı- Toyhane and seismic data indicate the presence of reservoire İncik formations sandstones in subsurface. The most important anticlines and faults on the surface are located in Toyhane- Sağpazarı area. The subsurface salts have been migrated during the Miocene tectonics and fault- related structures, were formed possibly bearing oil accumulatins. In which oil could be accumulated. In TPAO drilled some wells in order to test these salt- related structures: The Sağpazarı-1 and Topuzsaray-1 exploration wells. The field and welldata indicate possible presence of reservoir and source rocks and subsurface salt structures. Therefore; the study area becomes very important from the petroleum exploration point of view.