Standart yangına maruz farklı kesitlerdeki ahşap kolonların yangın dayanımının deneysel ve teorik-nümerik saptanması
Experimental and theoretical-numerical determination of fire resistance of different section wooden columns which exposed to standard fire
- Tez No: 233260
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAMAN HAKSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, standart yangın etkisine maruz farklı kesit geometrilerindeki ahşap kolonların yangın dayanımının belirlenmesi için bilgisayar programlarının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen teorik çalışmalar deneysel çalışmalarla desteklenmiştir. Yangın etkisine maruz artı kesit geometrisindeki ahşap kolonlardaki kömürleşmenin, kesitin tüm yüzeylerinde eş bir şekilde oluşup oluşmadığı belirlenmiştir. Bu etki geliştirilen bilgisayar programına dahil edilmiştir. Uygulamadaki mühendisler tarafından, yangın etkisine maruz ahşap kolonların yangın dayanımlarının kolayca belirlenebilmesi için taşıma gücü diyagramları hazırlanmıştır. Hazırlanan taşıma gücü diyagramlarının dışında, farklı kesit geometrisindeki ahşap kolonların yangın dayanımlarının hesaplanması için basitleştirilmiş yangın dayanım formülleri de oluşturulmuştur.Dikdörtgen kesitli ahşap kolonların yangın dayanımının belirlenmesi için yapay sinir ağları uygulanmıştır. Uygulanan yapay zekâ yöntemi ve geliştirilen bilgisayar programı ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma nihayetinde kabul edilebilir sonuçlara ulaşılmıştır. Konu ile ilgili ileriye dönük yapılabilecek çalışmalar sonuç ve öneriler bölümünde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the master's thesis, construction of computer based programs, in order to determine the fire resistance of wooden columns that are exposed to standard fire effect, were studied. Theoretical findings were all supported by experimental studies. Whether, the carbonization of plus section geometry wooden columns which were expose to fire, occurred homogenously within the entire section of wooden columns or not was determined. The computer program was developed considering determined effect of fire expose. Diagrams of load bearing capacity were made to determine fire resistance of wooden columns so that engineers in applications could easily make use of it. Beside bearing capacity diagrams, simplified fire resistance formulations were also created for any section geometry of wooden columns in order to make it more functional in applications.Artificial neural networks were applied for determination of fire resistance of rectangular section wooden columns. Acceptable outcomes were achieved depending on comparison between developed computer program and artificial neural networks applications. Possible future studies were discussed in results and recommendations chapter of master thesis.