Surface heat exchange in temperature distribution in I-beam sections under standard fire curve
Standart yangın eğrisi altında I kesitlerdeki sıcaklık dağılımında yüzey ısı değişimi
  1. Tez No: 526492
  2. Yazar: AHMET FAZIL KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SELAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yangın, binalarda en tehlikeli, kasıtsız olaylardan biridir. Yapı mühendisleri, yangın durumunda yapı mühendisliğinin en önemli parçalarından biri olabilecek yangına dayanım konusu ile ilgilenirler. Isı transfer temellerini kullanarak yapısal sıcaklıkların tahmini genellikle yapısal mühendisler tarafından ihmal edilir. Bununla birlikte, çelik kesitlerin sıcaklık sonuçları, mekanik özellikleri kadar önemlidir ve termo-mekanik analizlerde önemli bir rol oynar. Bu nedenle, yapısal elemanların sıcaklık bölümlerini doğru bir şekilde hesaplamak çok önemlidir. Bu çalışma, I kolon kesitlerinin flanş ve gövde arasındaki ısı transferini düşünerek ortalama çelik sıcaklığı ve termal gradyanın daha doğru bir tahminini amaçlamaktadır. Bu genellikle nümerik ısı transfer analizlerinde dikkate alınmaz. Genellikle çevre kolonları için kullanılan I kesitlerin termal davranışı, bir yangın fırını içinde 2 saatlik ISO 834 standart zaman sıcaklık eğrisine maruz bırakılarak, farklı kesit alanlarındaki sıcaklık değerleri toplanmıştır. Bu sonuçlar daha sonra sonlu elemanlar (FE) analizleriyle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fire is one of the most hazardous, unintentionally events in buildings. Structural engineers deal with fire resistance that might be one of the most important part of structural engineering in case of fire. Estimation of structural temperatures using heat transfer fundamentals is generally neglected by structural engineers. However, the temperature results of steel sections are as important as their mechanical properties and play an important role in thermo-mechanical analyses. Therefore, it is crucial to correctly calculate the temperatures sections of the structural elements. This study aims for a more accurate estimation of average section temperature and thermal gradient in steel column I-sections by considering the heat exchange between flanges and web in the section enclosure. This is generally not taking into account in numerical heat transfer analyses. The thermal behaviour of I sections, which are generally used for perimeter columns, are exposed to two hour ISO 834 standard time-temperature curve in a fire furnace and temperatures at different cross section locations are collected. These results are then validated by finite element analyses.