Trakya'da tarımsal yapı, üretim ve başlıca ürünlerde verimlilik analizleri
The agricultural structure in Thrace region, production and the productivity analysis of the major agricultural products
  1. Tez No: 233289
  2. Yazar: BİLGİN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı; Trakya'da (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ) tarımsal yapıyı ve ürün desenini belirlemektir. Bölgede öne çıkan ürünlerde (çeltik, buğday ve ayçiçeği) üretim potansiyelini tespit etmek ve bu ürünlerin bölgede üzerindeki etkilerini incelemektir.Araştırmada, DİE, DPT, TZMO, TMO, KKGM ve TÜGEM verileri ile İl/İlçe Müdürlüklerinden elde edilen istatistiksel bilgiler materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma konusu çok geniştir. Bu sebeple araştırmadan doğru sonuç alabilmek için bütün bilgiler çiftçi ve kurumsal olarak incelenmiştir. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ arasında ürün deseni, iklim, eğitim, nüfus ve arazi büyüklüğü bakımından önemli farklılıklar bulunmuştur.Bölgedeki başlıca ürünlerin üretimi tüketimi karşılamamaktadır. Ayrıca bu ürünlerin işlendiği tesislerde atıl kapasite de çalışmaktadır. Üretimde birim alana kullanılan girdi ( tohum, gübre, tarımsal ilaç, vb.) miktarları normal miktarların üzerindedir.Sonuç olarak, üreticilere daha uygun şartlarda girdi temin edebilmesi sağlanmalı, pazar gücü arttırılmalı, bölgesel ürün deseni belirlenmelidir. Ayrıca, kooperatifçilik özendirilmeli; mevcut kooperatiflerin yapısal durumu iyileştirilmeli ve tarımsal kredilerde uygulanan faiz oranları düşürülmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine crop pattern and agricultural structure of Thrace region ( Edirne, Kırklareli and Tekirdağ ), production potential of the most important crops (rice, wheat and sunflower) of this region and the effects of those crops on this region.Data of D.I.E., D.P.T, T.Z.M.O, T.M.O., TUGEM and statistical data obtained from province/district directorships were used as research material. Subject of this research is very extensive. Therefore, all data was studied as farmer and institutional for arrive to the correct results. Significant differences among Edirne, Kırklareli and Tekirdağ were found in term of crops pattern, climate, education, population and land largeness.Productions of major crops of this region aren?t enough for consumptions of those crops. However, factories using for crop processing of those crops have not been working enough capacity. Amounts of inputs such as seed, fertilizer, pesticide and herbicide etc. using for crop production more than normal amounts of them.As a result, it can be said that, input obtaining of producers under the suitable conditions must be provided, market capacity must be increased, and crop pattern of regional must be determined. Besides, economic cooperation must be induced, structural state of extant cooperatives must be improved and interest rates of agricultural credits must be reduced.