Simulation of a typical diesel-electric locomotive performance
Tipik bir dizel-elektrik lokomotifin başarımının benzetimi
  1. Tez No: 23333
  2. Yazar: MUSTAFA BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET TİPİK BİR DİZEL-ELEKTRİK LOKOMOTİFİN BAŞARIMININ BENZETİMİ BASER, Mustafa Yüksek Lisans Tezi, Elektrik Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ayhan TÜRELİ Ocak, 1992, 121 sayfa B\ı tezde, tipik bir dizel-elektrik lokomotifin başarımını özel bir deneme yolu üzerinde " benzeten bir Fortran-77 programı geliştirildi. Dizel-elektrik lokomotifin özellikleri ve bu lokomotiflerde yaygın olarak kullanılan kontrol metodu anlatıldı. Benzetim programı isleme mantığı ve programda kullanılan lokomotif kontrol metodu açıklandı. Değişik koşullara göre program çıktı örnekleri sunuldu ve lokomotif basarımı değerlendirildi. Anahtar sözcükler : dizel-elektrik lokomotif, benzetim test yolu, kontrol metodu, lokomotif basarımı. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 608.01.06 V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SIMULATION OF A TYPICAL DIESEL-ELECTRIC LOCOMOTIVE PERFORMANCE BASER, Mustafa M. Sc. in E.E. Supervisor : Prof. Dr. Ayhan TURELÎ January, 1992, 121 pages In this thesis, a Fortran 77 programme is developed to simulate the performance of a typical diesel-electric locomotive running in a specific test course. The features of the diesel electric locomotive and the commonly used control methods for these locomotives are given. The details of the operational logic of the simulation programme and the control method used are described. Some samples of programme outputs corresponding to different conditions are presented and the locomotive performance is discussed. Key words : diesel-electric locomotive, simulation, test course, control method, performance of the locomotive. Science code : 608.01.06 IV