Adsorption properties of synthetic and natural ferrierites
Sentetik ve doğal ferrieritin adsorpsiyon özellikleri
- Tez No: 23332
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL HAYRETTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
öz SENTETİK VE DOĞAL FERRİERİTİN ADSORPSİYON ÖZELLİKLERİ KIVANÇ, Nevzat Ahmet Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Anabllim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Hayrettin YÜCEL Yardımcı Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Ali ÇULFAZ Şubat 1992, 101 Sayfa Bu tezde, sentetik ve doğal ferrieritin (Lovelock, Nevada, ABD) hidrojen formlarıyla birlikte adsorpsiyon kapasiteleri ve hızları, su, metanol, etanol, hekzan ve toluen molekülleri kullanılarak gravimetrik metod ile elektroterazi kullanarak tesbit edilmiştir. Adsorpsiyon izotermleri, adsorpsiyon işleminin çok düşük basınçlarda (P/P0=0.01) tamamlandığını ve basınç artırımlarının adsorplama miktarında belirgin artışlara neden olmadığını göstermektedir. Ferrierit numunelerinin, adsorplanma kapasiteleri yüksek olan su ve metanol moleküllerini çok hızlı adsorpladıği; etanol, hekzan ve toluen moleküllerini ise daha yavaş adsorpladığı gözlenmiştir. -v-Sentetik femeritde bulunan orijinal katyonların hidrojenle değiştirilmesi, tutulması istenen sıvıların adsorpsiyon kapasitelerini değişik oranlarda artırmıştır. Doğal ferrierite uygulanan aynı işlem su, metanol ve toluenin adsorpsiyon kapasitelerinin düşmesine neden olmuştur. Metanol ve etanolun molekül büyüklükleri hemen hemen aynı olmalarına rağmen etanolun adsorpsiyon hızı metanolünküne göre oldukça yavaştır. Toluen molekülünün kinetik çapı hekzanınkine oranla daha büyük olmasına rağmen adsorpsiyon hızı daha hızlıdır. Bu veriler kinetik çapların adsorpsiyon hızlarını etkileyen tek etken olmadığını göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Sentetik Ferrierit, Doğal Ferrief it, Adsorpsiyon Bilim Dalı Sayısal Kodu : 603.03.02 -VI-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ADSORPTION PROPERTIES OF SYNTHETIC AND NATURAL FERRIERITES KIVANÇ, Nevzat Ahmet M.S. in Chemical Engineering Supervisor : Prof.Dr.Hayrettin YÜCEL Co-supervisor : Assoc.Prof.Dr.Ali ÇULFAZ February 1992, 101 pages In this study, sorption capacities and rates of sorption of synthetic ferrierite, H-form of synthetic ferrierite, natura) ferrierite (from Lovelock, Nevada USA) and H-form of natural ferrierite for water, methanol, ethanol, hexane and toluene molecules have been determined by gravimetric method using an electrobalance. Adsorption isotherms show that for all sorbates, sorption was completed at very low sorbate pressure (P/P0=0.01) and further increase in the sorbate pressure caused no significant change on the sorbed amount. Ferrierite samples have the highest sorption capacity for water and methanol which are sorbed very rapidly. For ethanol, hexane -m-and toluene the rates of sorption are considerably slower. Replacing original cations in synthetic ferrierite by hydrogen increased the sorption capacities of all sorbates but to different extents. For natural ferrierite the same treatment resulted a decrease in sorption capacity for water, methanol and toluene. Although the molecular sizes of methanol and ethanol are similar, the sorption rate of ethanol is significantly slower than that of methanol. The kinetic diameter of toluene is larger than that of hexane, but the sorption rate of toluene is faster than hexane. These data indicate that the kinetic diameter is not the only factor affecting sorption rates. Key Words : Synthetic Ferrierite, Natural Ferrierite, Adsorption Science Code : 603.03.02 -IV-