Türkiye'de süt sağım makinalarında kullanılan kauçuk tip emzik lastiklerinin fiziksel özelliklerinin zamanla değişimi
Changing physical properties of aged rubber liner of milking machine used in Turkey
  1. Tez No: 233331
  2. Yazar: RUHAN NAZİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN GÖNÜLOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sağımda süt verimini yüksek tutabilmek için üreticilerin iyi bir sağım teknolojisine sahip olmaları ve sağım makinesini etkin bir şekilde kullanmaları gerekmektedir.Bu çalışmada Türkiye'de kullanılan kauçuk tipi emzik lastiklerinin fiziksel özelliklerinin zamanla değişimleri belirlenmiş ve standartlara uygun kontrolleri gerçekleştirilmiştir.Farklı firmalara ait 15 adet emzik lastiklerinde, ölçme, kontrol ve analiz işlemleri yapılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü, sertlik değerleri ve dayanaklılık testleri analiz işlemleri kapsamında incelenmiştir.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre en fazla boyutsal değişim K firmasının emzik lastiğinde. En fazla çap değişimi M firmasını emzik lastiğinde. En fazla pürüzlülük değişimi G firmasının emzik lastiğinde. En fazla sertlik değişimi H firmasının emzik lastiğinde görülmüştür. Tüm bu sonuçlardan sonra A firmasını emzik lastiği boyut, çap, pürüzlülük ve sertlik ölçümlerinde oldukça az değişim göstermesi nedeniyle diğer lastiklere göre oldukça iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
To achieve high levels of milk production, the dairyman must use good milking techniques and a machine that will milk cows efficiently and without discomfort.Determination of physical properties of aged rubber liner used in Turkey was aimed in this research. Values of changed physical properties were also checked according to the standards.Measurement, control and analyze were done on to 15 different liner. Roughness, hardness and resistant of liners were determined before and after aged with 100 hours.According to results; the highest difference on dimension was K liner. The highest difference on radius was M liner. The highest difference on roughness was found on H liner and the highest difference on resistant liner was H liner. Among the liners, A liner were shown the best performance.